| BuGsstormbunny a întrebat:

E ok daca pe acoperiș în loc de leaturi am bătut scândură cu distanta intre ele 30cm, folie dedusubt? Scândură de 12, lunga de 4 și între corni 70cm? Acoperiș cu tabla.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde cum ai batut-o, in principiu e mai bine scandura decât leat.
Folia nu are rolul de a proteja in cazul in care se gaureste tabla, ci de a prelua condensul de pe spatele tablei.
Pentru ca apa provenita din condens sa se poata scurge spre jgheab, e foarte important contraleațul, acele leaturi batute pe lungimea cornului. De asemenea, acest contraleat asigura si un spatiu de ventilare sub invelitoarea de tabla, foarte important pe timp de vara.

| mi25 a răspuns:

E bine, dar era mai bine daca folia o puneai peste scandura, sa nu curga apa pe scandura in caz ca se gaureste tabla din varii motive.

| Iote a răspuns:

Daca ai avut bani de scandura care e mai scumpa, in loc de leaturi, bravo tie. E ok.

| BuGsstormbunny explică (pentru Iote):

Da, dar între scânduri am lăsat 30cm. Nu am făcut asterare completa, apoi între corni va veni vata minerala pentru termoizolație.