| anonim_4396 a întrebat:

E urgent! Daca cumva am rupt lujerul (tulpina) unei orhidee, dar nu de tot, inca se mai tine putin; exista ceva tehnici prin care se poate lipi cumva lujerul (nu sunt experta in asa ceva...) ca floarea sa fie cum era inainte de rupere (perfect intacta)? (Nu stiu daca am ales bine categoria, dar orhideea tine de gradina...)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca s-a rupt, trebuie taiata si pus ain apa, ca mai rezista 1-2 saptamani asa.
De lipit, nu se poate lipii, ca nu-i hartie, este planta vie!

| KillaNoFilla a răspuns:

Ai putea sa o infasori in folie de nailon sau de aluminiu(putin strans)in zona rupta dupa care o sprijini legata de un mic tarus in pozitie verticala.

Sa nu-ti faci mari sperante.

| Nica_Gabriela_1997 a răspuns:

Nu se mai poate lipi.