| newaccountbye a întrebat:

Șemineul electric produce caldura încât sa încălzească o camera foarte bine pe timp de iarna fără ajutorul centralei sau altceva (adică sa fie doar șemineul care încălzește), dacă da, as vrea site cu șemineuri bune, va rog mult!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de puterea electrica a semineului.
Inmultesti puterea (P, in kilowati, kW) cu numarul de ore (t) de functionare si primesti puterea consumata (kWh).
Acesta inmultesti cu pretul unitar (Pu) a curentului electric si primesti cat costa.
Cost = P * t * Pu

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In principiu un semineu electric produce suficienta caldura pentru a incalzi o camera, majoritatea avand o putere de 2 kW, cam cat un calorifer de otel de 80-100 cm.
Costul nu se calculeaza in functie de puterea șemineului, ci de necesarul termic al camerei.
Despre seminee electrice de 10 kW ma socheaza sa aud, am dat un search pe eMAG si cel mai mare avea 2.9 kW. Oricum, consumul nu depinde de puterea șemineului, el se va opri atunci cand temperatura ajunge la valoarea setata, ceea ce la un (ipotetic) semineu de 10kW s-ar întâmpla de 10 ori mai repede decât la un semineu de 1 kW. Nici vorba deci de cablaj special sau de consumuri triple fata de alte variante electrice.

Bula
| Bula a răspuns:

Semineul electric arata si lumineaza frumos DAR pentru a incalzi consuma foarte mult curent electric (echivalentul a minim 2-3 radiatoare electrice). Pentru un asemenea semineu (cu putere de 10KW+) ai nevoie si de instalatie electrica speciala, cu fire groase (6+mmp).
Asemenea semineu se instaleaza pentru incalzire doar daca dispui de cateva sute euro lunar pentru factura de curent.

| newaccountbye explică (pentru Bula):

Doar o zi doresc sa îl folosesc, cât ar costa pentru o zi?

| Bula a răspuns (pentru newaccountbye):

Depinde de puterea electrica a semineului.
Inmultesti puterea (P, in kilowati, kW) cu numarul de ore (t) de functionare si primesti puterea consumata (kWh).
Acesta inmultesti cu pretul unitar (Pu) a curentului electric si primesti cat costa.
Cost = P * t * Pu

| sierra1 a răspuns:

"Șemineul electric produce caldura încât sa încălzească o camera foarte bine"

da dar te SEACĂ de bani

| GabiDumitrescu a răspuns:

Semineu electric in conditiile noilor preturi la curent? Doar daca esti nebun la cap... sau ai o casa izolata cu 2 metri de poliestiren.

| newaccountbye explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai sigur ca nu o sa îl țin toată iarna in priza, doar o zi am nevoie de el din iarna, in rest nu îl voi porni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru newaccountbye):

Pentru o singura zi mai degraba iti iei o aeroterma si vii cu ea dupa tine...

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianUrsut a răspuns:

Semineul electric produce suficienta caldura cat sa incaleazsca o camera, dar consumul de curent electric este foarte ridicat.

Semineul electric este de fapt o aeroterma de calitate ridicata. Pentru incalzirea ocazionala a unei incaperi este foarte bun. Dar nu poate fi folosit ca o sursa constanta de caldura.

Gasesti o lista cu cele mai bune seminee electrice aici: https://www.2pareri.ro/top/cele-mai-bune-seminee-electrice/