| Speranta12 a întrebat:

Eu am o lavabila obisnuita pe pereti si cu timpul au aparut niste pete si praf. In cazul asta, cu ce si cum pot sa curat peretii? Sau trebuie sa dau un strat nou de lavabila? Voi va curatati peretii de praf? Daca da, cu ce? Exista lavabile pe care le poti sterge de praf si de pete cand vrei tu?

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Daca e lavabila de la Kober poti sa speli daca nu te sfatuiesc sa o cumperi.

| Speranta12 explică (pentru aditimus):

Ma sfatuiesti sa o cumpar sau nu? N-am inteles. Pot da cu carpa umeda pe ea?

| aditimus a răspuns (pentru Speranta12):

Ai dat cu lavabila ieftina sau scumpa ca sa speli?
Una scumpa si de calitate este cea de mai sus.

| Speranta12 explică (pentru aditimus):

A. Acum am inteles, lipsa virgulei m-a dezorientat. O s-o incerc.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nimic nu tine veșnic, nici măcar o zugrăveala. În medie, e recomandat ca la 5-6 ani pereții sa fie zugrăviți din nou. Se poate și după 10 ani, dar sigur in ultimii din acei ani, ei nu pot fi numiți pereți curați. Doar daca casa nu e locuită.
Deci, cred că e cazul să vii cu o noua lavabila. Mai schimbi așa si tu culorile? Sau, de e alb, va fi mai luminos.

| Speranta12 explică (pentru cristi202):

Pai problema e ca nu au trecut 5-6 ani cum zici tu, ci a trecut un an jumate doar. Au aparut niste pete in bucatarie, unde e lavabila alba, una obisnuita. Si acum caut una care sa fie mai usor de sters sau chiar curatata cu ceva solutie lichida. Ceva recomandari?

| cristi202 a răspuns (pentru Speranta12):

Daca e doar un an jumate, a fost problema la aplicarea lavabilei. Si atunci, cu orice ai da, petele pot sa reapara. Mai mult, cu orice ai da, daca faci aceeasi greseala cand dai, istoria se poate repeta. Peretele trebuie pregatit inainte, spalat si dat cu amorsa. Iar in locul unde sunt pete ma tem ca va trebui sa cureti vechea lavabila si sa speli bine peretele. Doar daca le-ai facut tu nu e cazul, dar oricum, inainte de a da, trebuie acele locuri spalate bine.
Savana e o lavabila decenta.
Ceva mai bun ar fi Caparol.
Dar daca vrei cel mai bun, incearca Sto. Dar te va arde la buzunare. Calitatea costa

| Speranta12 explică (pentru cristi202):

De ce zici ca ma va arde la buzunare? De unde stii tu cati bani am eu in buzunar? laughing sau asa le-o zici la toti fara sa-i cunosti?

| cristi202 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu e vorba de cit ai tu in buzunare. Ci comparativ cu alte produse din aceeasi catwgorie. O CocaCola la jumate e la 3-4 lei, dar daca ai vedea pe undeva un alt suc la 8-10 lei, te-ar cam arde mina sa o bagi in portofel, nu? Doar daca ai bani de aruncat pe degeaba nu e valabil.

| anonimg a răspuns:

În general orice lavabilă poate fi curățată, dar nu în mod insistent.
Dacă petele au apărut sub lavabilă, atunci trebuie să dai jos și lavabila si gletul de sub ea.
Dacă petele sub peste lavabila, cureți petele fără să intri in lavabilă; apoi dai o mână de amorsă și după aceea dai o nouă lavabilă peste amorsă.