| LanguageMaster a întrebat:

Există mobilă ignifugă de uz casnic?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Ignifug" inseamna "care nu arde sau arde greu".
Piesele de mobilier care sunt confectionate din materiale necombustibile (de exemplu din metal, ceramica etc) sunt implicit ignifuge.
Piesele de mobilier obisnuite, de regula, nu se ignifuheaza la fabricatie, dar la cerere sau ulterior se poate aplica tratament de ignifugare (ca si la structurile de dulgherie din lemn), prin pensulare sau prin suflare cu solutie de ignifugare, care trebuie sa patrunda in interiorul lemnului.

| Speed99 a răspuns:

Salut!

Din cate stiu, nu, dar m-ai facut curios si am cautat vreun sfert de ora pe google si nu am gasit mobila cu specificatiile alea, deci sunt destul de sigur ca nu exista.