| sweetys a întrebat:

Exista pe aici posesori de apartamente prin programul "Prima casa"? Cum a decurs tot procesul? De la alegerea apartamentului, a băncii, pana la semnarea contractului, dacă ați ales agenție sau pe cont propriu, etc. (răspunsuri strict pe subiect)

1 răspuns:
| NunuNini a răspuns:

Am apartament de pe vremea cand nu era programul. Dar am stiinta asa: Alegi apartamentul cum vrei; agentie sau direct proprietar. Alegi Banca... care te accepta. Conditiile sunt la fel. Trebuie sa te prezinti intai la Banca sa vada daca indeplinesti conditiile. Daca ei spun ca da, te pui pe cautat. Cand l-ai gasit, mergi cu vanzatorul la un notar in fata caruia faci precontractul. Si evident, dai avansul. Cu precontractul, mergi la Banca si demarezi formalitatile pentru credit. Apoi... astepti. Astepti sa vina aprobarea. Cand soseste, chemi vanzatorul iarasi la notar si faceti tranzactia propriuzisa. Cu actele de la notar, mergi la Banca pentru a se transfera banii in contul cumparatorului.
Daca el nu-si primeste banii in cateva zile, contractul se anuleaza automat.
Dar vezi ca ai unele cheltuieli de care nu iti spune nimeni: taxe notariale, comisioane, asigurare de viata la Banca si inca vreo doua de care stiu ca exista dar nu stiu care.
Asta in mare. Cum nu am trecut prin asta, nu stiu amanunte.
Succes!