| BuGsstormbunny a întrebat:

Exista pomi de cires otravitori sau salbatici? Provoaca ceva rau omului daca a consumat?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cires otravitor nu exista.
Exista ciresi salbatici (chiar si in padurile de langa orasul meu), care sunt mai marunte si putin mai acre decat cele de gradina, dar sunt excelente pentru gem, compot, sirop sau chiar si pentru ciresata.winking

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista si in pădurea din satul meu si cel vecin. Nu sunt otrăvitori. Cireșele coapte sunt mai mici si mai amărui. Pot fi mâncate daca sunt coapte bine. Mie îmi plac. Puieții de cireși sălbatici sunt folositi pentru portaltoi.