| Razvan1lol a întrebat:

Exista vreo firma de termopane "buy back"?
Doresc sa imi schimb termopanele. Sau se poate repune? Spuma aceea nici nu mai exista, si pe langa geam se vede cum ""crapa"" peretele. si mucegaiesc peretii de langa geamuri etc.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Buy Back nu exista. In schimb spuma o poti înlocui singur. Scoți pe porțiuni spuma veche si bagi alta noua. De preferat una specială pentru montaj, cu pistol.
După trebuie neapărat reparat, daca spuma nu mai exista înseamnă ca a fost expusa. Daca este protejata (cu ampora, tencuiala, adeziv, glet, gipscarton, după caz) rezista zeci de ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Cheama un zidar-zugrav meserias si iti rezolva problema.
Mucegaiul trebuie indepartat prin frecare si scapi de el definitiv tratat chimic (cu "piatra vanata" (sulfat de cupru), amestecata in tencuiala si glet).

| Lioana a răspuns:

Daca doar spuma si peretele sunt problema, nu are rost sa schimbi geamul. Da jos spuma veche si pune alta. Peretele crapat il poti repara. De mucegai scapi cu Savo Antimucegai.

| HadesSs a răspuns:

Daca e termopanul bun, peretele se repara iar spuma se gaseste la orice magazin cu materiale de constructie.

| Razvan1lol explică:

Va multumescmult?