| florinrazvan a întrebat:

Fosa septica ecologica sau hazna? Stau in judetul Giurgiu apa in put este cam pela 12 metri adancime! Cine are fosa septica ecologica? Trebuie vidanjata des? Eu am familia de 4 persoane, nu ma intereseaza care varianta este mai ieftina ci care este mai economica pe viitor.Vecinii au hazna si nu sunt multumiti de ea au turnat ciment subtire si se infiltreaza apa plus ca mai fac magarii si devarsa apa (te miri unde), puteti sa-mi spuneti un site de fose? Sau sa fac hazna?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ziftode tata, faptul ca nu știi nu te scutește sa gândești. Tu nu știi ce înseamnă 10 metri, conecteaza-ti creierul inainte.
Ideea e simpla: daca tii la sănătatea familiei tale, îți faci o fosa ecologica. Daca o faci cu trei compartimente si bine dimensionata, nu va trebui vidanjata niciodată. Va trebui sa golești doar ultimul compartiment, insa apa rezultata poate fi utilizata la udat gazonul, de exemplu, fara sa polueze in vreun fel.
Daca totuși apar probleme, o data pe an o loti ajuta cu pastile.
Cauta pe google si vei găsi mai multe informații.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Fosa nu se vidanjeaza niciodata, sau poate la cativa zeci de ani.Ma si minunez cum de romanii au stat si stau asa cu legile astea timpite, sa faci gropa direct in pamant, toate apele freatice din RO is varza, si oamenii spun oare de ce se imbolnavesc.Pai rahatu uman este mai periculos ca o bomba atomica laughing. Sujt in RO foarte multe case care au put sapat si la cativa metri distanta au WC sapat direct in pamant, iti dai seama ce apa buna este aia laughing
Dar ce sa ne mai mire in RO.Cand mergi in alte tari si vezi ce rauri,ce ape curate au pfff ne miram laughing dar nu facem nimic la noi acasa, insa cand vine vorba de lauda, cine e mai destept ca romanu, mai frumos, mai harnic laughing

| florinrazvan explică (pentru relian):

Tu ai fosa?

| relian a răspuns (pentru florinrazvan):

Eu locuiesc la aptm, dar am vazut fose si la magazin si instalate.Bine nu in RO,de aia am spus ca sunt modelele alea. Exemplu de fosa fara compartimentare,canalu care se varsa de la casa in fosa,la capat canalul are cot,se varsa intr-o parte a fosei,deci fara agitare.Cei gros se depune, apa sta la suprafata, cand se umple la capatul opus ete o alta teava pe unde apa iese, bine asta in pamant, acea teava din PVC se ramifica apoi stanga dreapta inainte etc pe diferite brate.Acele brate sunt tot tevi de pvc dar gaurite, apa infiltranduse singura in pamant, Totu este ingropat asa la 30-40 cm.
Deci toata apa aia curata, pentru ca este curata se infiltreaza prin acele tevi gaurite in pamantul din jurul fosei.Fosa de genul asta ete din beton. Poti vedea poze si eventuale descrieri cum este facuta pe net la americani.
Cealanta fosa compartimentata, are compartimente dar nu multe poate 2, sau or fi si cu mai multe, eu zic ce am vazut.La fel apa ramane curata pe o anumita adancime a fosei.Acolo este montata o pompa submersibila, atunci cand nivelu creste pompa intra in functiune si arucna apa afara ori prin aspersoare, ori cum vrei tu.De regula aspersoarele alea uda iarba din jur.
Poate or mai fi si ale modele de fose.In America sunt fose din plastic,dar plastic din ala moale si rezistent, le cumperi de la magazin le ingropi, vin cu instructiuni.
In America nu poti face fosa, nu poti face canalizare fara aprobare, urmata de inspectia lucrari de catre un inspector de la primaria orasului.Acel inspector vine, controleaza si spune e ok sau nu. Fara aprobarea lui nu poti folosi nimic.Bine amemrica e america RO e alta tara.
Nu ma ocup de fose dar am vazut si am fost curios,asa ma uitai pe net,am vazut la magazine si apoi si unele fose in functiune.
Poti cauta despre pe net, dar nu la romani, la romani nu gasesti nimic bun, sau nici macar informatii, romanu sapa groapa si aia e apoi bea apa de la 3-4 metri mai incolo laughing si spune wow ce apa buna de izvor laughing

| ziftode a răspuns:

Daca faci o fosa septica de peste 10m captusita in laterale cu beton (tevi de beton de peste 1.5m diametru) si nu ai mai mult de 3-4 persoane care o folosesc numai pentru wc (nu pentru dus sau altele) atunci nu trebuie sa o vidanjezi deloc

insa stiu numai din auzite, nu am nici un fel de experienta in domeniu.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Direct groapa in pamant... cum faceau soldatii in timpul razboiului... cel mai ieftin.