| Mateo10 a întrebat:

Fosele septice sunt bune de ceva?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, sunt un mod de a inlocui canalizarea.
Apa reziduala este scursa in aceste rezervoare, decantata si filtrata.
Periodic trebuie curatat prin vidanjare, spalare si dezinfectare (cu clor).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fosele septice sunt foarte bune cand n-ai canalizare. Mai mult, fosele septice compartimentate sunt si mai bune facandu-se decolmatarea: http://foseministatii.ro/category/fose-septice-ecologice/
Fosa septica se instealeaza la cel putin 2 metri de casa si nu la mai mult de 20 metri si se acopera cu 20-30 cm de pamant. Peste ele nu trebuie sa treaca masini daca nu sunt facute si acoperite cu beton armat cu fier.

| relian a răspuns:

Fosele astea ar trebuie sa fie obligatoriu oriunde in lumea asta, doara ca in tariel astea fost comuniste ii durea pe aiai undeva de poluare si civilizatie.Deci in RO mergea si fara sapai o groapa si aia era, ce conta ca mizeria se ducea in apa freatica si ca mai incolo la citiva metri aveai fantana laughing sau si mai naspa unia aveau pompe batute din alea cu teava si trageau apa direct din apa freatica deja poluata de la VW-uri tare de tot laughing. Deci fosa aia este f buna si nu trebuie sa o golesti deloc regulat, se goleste odata la 10-15 ani pentru ca este facuta astfel incat se separa apa de restul, iar apa este eliminata, este scoasa de acolo ori cu o pompa ori prin cadere ori prin infiltratie depinde ce tip de fosa este, de clima din zona si etc.Cu pompa acolo este undeva o submersibila in compartimentu cu apa curata, apa care este scoasa la suprafata si o poti folosi sa uzi gazonu, sau stiu si eu o poti drena oriunde pentru ca este apa limpede nepoluata. Poti face fosa singur sau poti cumpara una deja facuta, Sunt din beton sau din material plastic si de asemenea difera capacitatile fctie de cate persoane locuiesc in acea casa.Fosele se folosesc de obicei la tara unde nu exista canalizare.