Întrebare recomandată | unvecin a întrebat:

Frunzele de nuc sunt bune pentru compost(are)? Am niște nuci uriași și ar fi păcat să arunc frunzele dacă ar fi valoroase pentru grădină.

Răspuns Câştigător
| Trioda a răspuns:

Ai observat ca sub coroana unui nuc nu creste absolut NIMIC?

NU..deoarece au atata IOD in ele incat distrug pe ani de zile solul respectiv, deci NU.
Daca stai la casa, in cotetul gainilor, cuibare etc..in paie..in cotetul porcului sau in cusca cainelui, poti strecura in paie generos si frunze uscate maruntite de nuc, efectul va fi o deparazitare gratis a animalelor!
In rest frunzele, sunt bune ca erbicid natural, daca tii sa tratezi o parcelea in care nu scapi de un anumit tip de iarba si doresti a experimenta ceva natural etc.

| unvecin explică (pentru Trioda):

Nu mi-era foarte clar dacă se referă și la nucii noștri sau doar la nucii negri (https://ro.ezgardentips.com/black-walnut-trees-and-soil-toxicity-27323).

Sub nucii mei chiar crește iarbă din belșug... chiar dacă e umbră deasă.

O să mai studiez treaba. big grin

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corect! Trioda merita o funda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bune pentru compost. Nu te lua dupa altii care nu stiu ce vorbesc. Am o carte de gradinarit acasa si in ea scrie ca-s bune pentru compost.

| unvecin explică (pentru anonim_4396):

Am găsit și eu articole unde zice că da... ar merge, doar că se descompun mai greu și de aceea ar fi bine să le compostezi separat. Și într-adevăr zicea că nu-s atât de bogate în nutrienți. Dar nu zicea că ar fi dăunător ce rezultă.

| unvecin explică:

Compost = Îngrășământ agricol natural, rezultat în urma fermentării lente a diferitelor resturi vegetale și animale, amestecate cu unele substanțe minerale.

Deci ideea e că în loc să atunci gunoiul vegetal, îl aduni într-un loc (poți vedea pe YouTube sugestii de cum se face) și se transformă în ceva foarte bun de adăugat la solul tău, făcându-l tot mai fertil.