| AlexandruAnst a întrebat:

Hei. Am incercat sa bag telefonul la incarcat iar priza a facut o flama dupa care s-a luat curentul in toata casa. Nu mai merg nici prizele si nici becurile. Oare trebuiesc schimbate doar bușoanele sau problema este mai serioasa? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Flama a fost produsa de un scurtcircuit, probabil in interiorul prizei.
Locuinta a ramas fara curent din cauza caderii protectiei (sigurantei).
Este bine sa chemi un electrician calificat care sa schimbe priza defecta si sa verifice si starea restului circuitelor care pot fi afectate!

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Schimba doar sigurantele.

| octav005 a răspuns:

Daca ai busoane cele rotunde. le poti schimba s-au pune o alta lita, asa cum sunt cele vechi. dar inainte de a da drumul la curent verifica acea priza care a dat in scurt, sa nu ai fire care se ating intre ele.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Ai verificat la tabloul de curent daca nu au picat sigurantele? Daca sunt cazute trebuie doar sa le ridici inapoi.

| Gerard9965 a răspuns:

Verifica tabloul de curent. Cel mai probabil trebuiesc inlocuite sigurantele.