| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Ce fel de plante sau arbusti se planteaza pentru a face un gard viu?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai bun: http://www.gardviu.ro/? gclid=CjwKEAjw8ZzHBRCUwrrV59XinXUSJADSTE5kuT9YXHPR6xNqp_okTSmGeTndEmkZ5PeRVpo_hUKwfBoC0ETw_wcB

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce- si unde vrei sa ingradesti.
Intr-o curte sau parc se folosesc tufe ornamentale, care trebuie ingrijite, tunse, formate estetic. Sunt multe asemenea plante, le poti gasi la florari.

Un gard viu de delimitare a proprietatii de cele invecinate (curte si/sau gradina), gardul viu se poate vace din tufe mari, dese, care sa faca separarea de la proprietatile invecinate. Aceste garduri trebuie OBLIGATORIU sa faci in acord cu vecinii afectati si vor fi proprietate comuna.

| relian a răspuns:

Depinde cat de mare, de inalt sau de rapid vrei sa creasca acel gard. Poti sa faci gard si din arbori, sunt destule plante ce le poti folosi.Pt garduri sau borduri mici,care cresc greu se foloseste Buxus. poti folosi Berberis (dracila),thuia,cornus,ulm,hibiscus,ilex,kerria,Ligustrum(lemn cainesc),catina,mahonia,iasomie sau philadelphus,liliac,trandafirul,carpen, etc depinde cum am spus ce gard doresti, prin ce anume vrei sa orneze, adica flori, frunze sau ambele.Treb sa stii ce gard, mai ales inalt cat sa fie.Gard gard, toate sunt garduri, poti face gard si din arbori cum am spus.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Mersi! o sa caut aceste denumiri fiecare-n parte.winking

| gardviuromania a răspuns:

Incearca https://gardviuverde.ro/ - oferte foarte bune si informatii despre plantare