| Cemy a întrebat:

Hei hei! Am un câine de aproape doi ani și este mare rău, nu este de rasă (e maidanez luat de la o I.M.G.B ((bucurestenii ar trebui sa stie)) și a devenit brusc agresiv cu mine. Azi am vrut să i pun lanțul și a început să mă mârâie apoi a venit tatăl meu și doar își ridica buza de deasupra ca să și arate dinții când voiam să i pun lesa. De atunci nu am mai intrat la el în țarc pentru că mi e frică. Ce e drept nu mă pot impune și doar tati e dur cu el. Acum mai spre seară dacă mă apropiam de el începea să mă mârâie și să mă latre. Nu era lătratul pe care îl are la străini dar nici cel pe care îl are când schiaună și vrea afară. Dacă mă uit lung în ochii lui se enervează si inainte nu facea asa. Lângă am un vecin cu zeci de șobolani ( am văzut 8 în același timp) și cum câinele meu, Patrocle, omoară majoritatea animalelor mi e frică să nu fi luat vreo boală de la ei. Până acum i am făcut toate vaccinurile. Țin să menționez că pe tati nu l latră. Patrocle e câinele bunicilor și până acum n a mai avut comportamentul ăsta cu nimeni.
Aveți vreun sfat? Tati mi-a propus să l dăm dacă continuă să facă așa dar înafară de mami, tati, eu, mamaie si unchiul nu mai acceptă pe nimeni și de tati îi e frică cel mai mult. Mi se rupe sufletul când îl văd că plânge că vrea afară dar acum îmi e frică de el și nu vreau să i dau drumul pentru că mi e că se repede pe mine. Oricum probabil nimeni nu l va vrea pentru că a reușit să scape și să muște un copil. Aș fi pus un filmuleț cu el în care mă latră dar nu cred ca merge

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e o boala, doar a descoperit ca poate avansa in ierarhie, iar acum se considera seful haitei. Urmărește emisiunile lui Cesar Millan sau gaseste o carte de psihologie canină si vei gasi metode de reeducare a lui, astfel incat sa isi reia rolul de animal de companie in casa.

| Mikamau a răspuns:

Buna,nu te uita in ochii lui, pentru el este confruntare.
Vorbește ferm dar fara sa ridici vocea.
Când nu te mârâie, atenție când nu mârâie îl premiezi cu ceva ce lui i ar placea?
Nu are nici o boala, stai liniștită. Daca avea ceva mârâia și la tatăl tău.
Probabil a fost maltratat înainte să îl ai.
Cu răbdare și multă informație vei avea un cățel bun.
Niciodată să nu lași să fie lovit de nimeni?
Cei adoptați sânt nobili la suflet? Mult noroc și multă grijă de sufletelui lui!