| Panteraa a întrebat:

Am primit o orhidee ce imi place foarte mult, doar ca are frunzele lasate in jos, una are o dunga si nu mai are mult si se rupe. Floare este, are si boboci, dar oare moare daca e asa cu frunzele in partea de jos? Nu stiu cum sa explic, frunzele sunt mai moi, nu tari cum ar trebui sa fie si parca ar fi ude, au verde mai inchis. Sper ca intelegeti.

1 răspuns:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Mut-o urgent in scoarta si pentru vreo 10-14 zile nu o uda deloc. Poti sa ii pulverizezi frunzele o data la 2-3 zile.In acest moment daca va fi udate e clar ca radacinile nu isi vor mai reveni deloc.
Asa ca lasa stropitoarea deoparte pentru ca numai asa vei avea sanse sa o mai salvezi.
Bafta mare!