| ParradiSs a întrebat:

Am vazut la casele americanilor ca au puse nu-s ce sunt pe pereti le lipesti sau le prinzi nu stiu cum si ce sunt. Dar imbraca foarte frumos peretele. Deci cum se numesc si de unde pot face comanda?

P.S. nu ma refer la stikere.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste TAPET. Se vinde in role sau seturi de role si se lipesc direct pe peretele netezit, prin apasare (ca si scotch-ul).
In magazine de articole de constructii (Praktiker, Dedeman), dar si in magazine specializate se pot cumpara foarte multe modele, la alegere.

Cu putina dexteritate sunt foarte usor de aplicat, dar necesita suprafete foarte netede, degresate pentru aderare buna. Trebuie aplicat fara sa ramana bulburi de aer dedesubt. Pentru taiere se foloseste cutter sau foarfeca.
Se pot pune chiar si 2-3 randuri de tapet unul peste altul, daca straturile anterioare sunt aplicate bine si nu se desprind.
La indepartare pot aparea probleme (mai ales daca tapetul s-a aplicat bine), deseori fiind nevoie de repararea suprafetei de baza (gletului).

| ParradiSs explică (pentru Bula):

Problema este ca am o camera care este in pamant, i-am bagat si un fel ed folie de plastic cu bule, nu stiu cum se numeste, cica este pentru asa ceva, dar degeaba, si de asta mi-am adus aminte de astea care le-am vazut, ce parere ai se pot lipi si pe un astfel de perete? Multumesc mult pentru raspuns!

| ParradiSs explică (pentru Bula):

Ce vr sa zic este ca inca trage igrasie.

| Bula a răspuns (pentru ParradiSs):

Pretele trebuie sa fie neted si uscat pentru a aplica tapet pe el.
Cu folia de plastic strici situatia, igrasia va fi si mai mare, deoarece peretele nu poate respira, nu se usca!
Intai trebuie eliminata igrasia /sursa de apa, dupa care trebuie uscat peretele curatit de mucegai.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tapet

| SilviaDulcik a răspuns:

Se numește tapet la noi, în engleză se spune wallpaper
Un exemplu de site: https://www.designyourwall.com/

| Crash94 a răspuns:

Cred că te referi la tapet. Poți găsi în magazine precum Dedeman, Leroy Merlin, Praktiker.