| WoKy a întrebat:

Ma adresez doar cunoscatorilor.
Am o centrala Junkers Supraclass S din 2007. Problema e ca a inceput sa mi se fisureze cazanul. A fost sudat etc, insa nu mai pot s-o bag pe iarna anul viitor si as vrea sa ii schimb doar cazanul, fara parte electrica, mantale (daca se scrie asa) etc. Unde pot gasi asa ceva. Am tot am tot cautat pe google dar nu gasesc. vazusem unul acum 2 ani pe BOSCH dar nu l-am mai vazut pe acolo.
Funda +vot.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te referi la schimbatorul de caldura din centrala sau la rezervorul exterior? Daca te referi la schimbator, meseriasul care ti-a instalat centrala o poate face. De fapt si rezervorul extern, e la fel doar ca acolo nu conteaza daca-l pui mai mare.

| WoKy explică:

Scoate tu 7-8 mii in o luna in Romania si o schimb. Sau poate ai fi parlamentar?
Mersi de raspuns.

| Miron_Liviu_1997 a răspuns:

Din cate stiu trebuie schimbat tot ansamblul adica si partea electrica, sa se potriveasca cu marimea cazanului, puterea lui etc.Adica sa o cumperi cu totul[bine inteles, fara instalatie si calorifereon the phone P.S. Lasa pe un cunoscator sa te indrume sau sa monteze pentru ca este foarte periculos(proprie experienta:p

| WoKy explică (pentru Miron_Liviu_1997):

Nu am nici o intentie sa ma apuc de montat singur. Era vorba ca mi s-a fisurat "cazanul" (noi asa ii zicem prin zona) [chestia aia in care circula apa ce va urma a fi incalzita cand faci foc] si nu dispun de fonduri suficiente pentru a achizitiona una noua. Frica imi e ca nu ies din iarna cu ea sudata si ma gandeam ca poate exista pe undeva de schimb. Vazume mai acum 2 ani pe site la Bosch la 2200 de lei unul, dar nu mai dau de el.