| Motz_Andrei_1998 a întrebat:

Hei TPU.Revin cu o intrebare.Am un pistol de vopsit Paint Zoom si am o problema cu el si anume pana mai ieri am vopsit cu el iar azi cand sa il utilizez din nou nu imi mai trimite vopseaua pe teava ca sa pot vopsi ci mi-o bulbuca in bidonas.Intrebarea mea este care ar putea fi problema sau cum s-ar putea rezolva

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Deci: daca vopseaua este diluata asemenea apei, atunci va functiona.
Vopseaua groasa nu se poate pulveriza.
Pentru pulverizare trebuie diluata, sa fie aproape asemanator ca apa.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa desfaci intai diuza din varful pistolului, sa desfunzi si sa speli bine gaura subtire din mijlocul lui.
Spalarea se va face cu solventul vopselei folosite anterior, precum si cu ac subtire (care intra in gaura) si suflare cu gura.
Restul interiorului pistolului se curata asemanator, prin spalare cu solventul vopselei folosite anterior, dupa care se sufla cu aer comprimat sau cu gura.
Dupa curatire si re-asamblare, pistolul trebuie sa functioneze ca si nou.

Pistolul trebuie curatat totdeauna IMEDIAT dupa folosire, altfel - daca vopseaua se usca - va fi foarte dificil sau nu se va putea curati deloc!

| Motz_Andrei_1998 explică (pentru Bula):

Eu am curatat tot timpul dupa utilizare..problema este ca am incercat cu apa si merge perfect iar cand am bagat vopseaua in bidonas la pornire cand apas pe tragaci merge dar dupa aia se opreste si numai vopseste

| Bula a răspuns (pentru Motz_Andrei_1998):

Deci: daca vopseaua este diluata asemenea apei, atunci va functiona.
Vopseaua groasa nu se poate pulveriza.
Pentru pulverizare trebuie diluata, sa fie aproape asemanator ca apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l înapoi la magazin

| Demidol a răspuns:

Nu s-a infundat cu vopsea uscata? Vopsea ramasa de la lucrarile anterioare.

| Motz_Andrei_1998 explică (pentru Demidol):

Nu sa infundat deoarece eu intotdeauna cand l-am folosit l-am curatat