| LeGoLaS25 a întrebat:

Hei TPU! Stie cineva cat e metru cub la scandura veche de aproximativ 60 de ani? Scandura se poate folosi la amenajari rustice!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de starea materialului lemnos.
Daca lemnul a fost supus factorilor meteorologice, intemperiilor sau mecanice etc., atunci starea lui poate fi chiar jalnica (eventual bun pentru lemn de foc).
Daca lemnul a fost ales, tratat si pastrat in conditii optime, atunci poate avea pret multiplu a lemnului de cherestea "proaspat" taiat si prelucrat. Asemenea lemne sunt cautate pentru restaurari.

| Catrice a răspuns:

Nu-ți cumpăra nimeni scânduri vechi. Amenajări rustice se pot face și cu lemn "nou".

| DascaluIoan a răspuns:

Vând și eu putregaiurile din gardu' lu' tataia.
Preț 500€ metrul cub că pot fi folosite ca ornamente rustice.