| Shiningstars2 a întrebat:

Heii TPU! Este corect să pui adeziv pe rigips? Vă rog dacă se poate un răspuns rapid...

Răspuns Câştigător
| Savantul2017 a răspuns:

Salut! Rigipsul se poate monta pe structura metalica sau se poate lipi direct pe perete cu adeziv. Deci da, este corect.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

NU.daca pui rigips este bine sa pui ramele alea de metal sau de lemn depinde c e ai si pe alea montezi rigipsu.Ai putea sa lipesti cum spui dar asta inseamna ca peretii sa fie f drepti, acum nu stiu cat o sta lipit cu adeziv, ce adeziv folosesti pentru ca s-ar putea dupa cativa ani stiu si eu 2-4 ani sa nu cada rigipsu ala, depinde pe ce il lipesti daca pe tencuiala sau pe ce anume.De regula asa e cel mai bine sa il prinzi pe metal sau lemn.Chestia este ca trebuie sa refaci instalatia elctrica daca montezi structura aia de metal sau lemn, dar este bine pentru ca in acel spatiu poti baga izolatie ceva vata minerala sau eventual polistiren si vei face economie la caldura iarna. Aasa ar fi de preferat sa faci.Structura,izolatie si ripgipsu ala.Ai putea sa pui OSB pe structura aia apoi pe OSB rigips dar te duce cred mai scump.OSB ala ar izola si fonic plus ceva termic si nu se sparge asa usor la lovituri,ma refer lovituri accidentale,manere de usa,loviri cu ceva masa,scaun, sau uneori si tu daca te dezechilibrezi sau esti impins peste zid rigispu s-ar putea sparge, dar nu cred ca e cazu, la usa in general se sparge se loveste usa de rigips daca nu pui ceva distantiere, plus ca poti bate cuie unde vrei in pereti, ce nu-i cazu doara daca pui numai rigips.Dar depinde si ce bani ai.