| AndreiCastana a întrebat:

Hey Salut,

Care-i treaba cu mandarinele si clementinele? Cum iti dai seama care-i care? Raspundeti pls dau funda oho

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Gustul celor două citrice e diferit, deși la aspect cam seamănă. Mandarinele sunt mai dulci, au o coaja foarte, chiar foarte subțire. Coaja lor e un portocaliu mai închis, nu deschis ca in cazul clementinelor.

Clementinele nu sunt atât de dulci ca mandarinele (sunt acrișoare, seamană la gust cu portocalele, doar că au coaja mai subțire decât acestea si sunt mai mici).

Uite-le în poză pe ambele:
http://m.realitatea.net/......5273d4c157

| Andreeush a răspuns:

Clementinele sunt mult mai mici.

| Dalmore a răspuns:

Clementinele sunt mai mici decât mandarinele și puțin mai deschise la culoare.