| Ellenaella95 a întrebat:

Hey,TPU! Am la tavanul din bucatarie o usita chiar pe tavan care da in podul casei.Cum as putea sa o maschez? Nu vreau sa o desfiintez, vreau doar sa o maschez cumva pentru ca da urat...Va rog sa ma ajutati!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu dale de tavan fals din polistiren pe tot tavanul, inclusiv pe ușa respectivă. Daca e diferență de nivel, compensezi cu polistiren expandat. Pentru libirepoti utiliza adeziv la tub, tip silicon.

| gogu220 a răspuns:

Aş pune un poster cu o scară sau un fel de tablou stilizat cu trei laturi care să coboare pe perete cu alte trei laturi iar in interior ori o imagine cu cerul ori nişte copaci vazuţi de jos spre vârf, sau un peisaj de la mare, un răsărit de soare sau de lună.
Lasă-ţi imaginaţia să sburde şi ideile vin singure.

| unvecin a răspuns:

Ca formă încearcă să o aduci la nivel cu tavanul să nu se creeze umbre prea multe acolo. Și apoi vopsește-o exact cu culoarea tavanului.

Dacă e aceeași culoare n-o să mai sară în ochi și chiar dacă se vede - nu e nicio rușine că e acolo - unele lucruri sunt spre a fi practice, nu neapărat opere de artă. Spor!

Dă-ne o poză (o poți pune pe imgur și ne dai link), dacă vrei idei mai precise de atât.

| simpluone a răspuns:

Eventual o poti imbraca in colant de culoarea tavanului sau ceva contrastant. Asta daca e cat decat finisata. Sau o schimbi cu una din comert cu tot cu scara speciala de pod si adusa la nivelul tavanului.