| UserName450 a întrebat:

am o problema cu intunericul. Tot timpul parintii mei (de 1 luna) tot sting televizorul dupa ce ma bag eu in pat. Culmea e ca dupa 10 minute incep sa vad mai bine lumina, dar pur si simplu cand ma bag nu vad aproape nimic. Cum scap de acest obicei? Macar dupa 30 minute-1 ora sa se stinga.

3 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Cred ca te referi la faptul ca vederea ti se adapteaza la intuneric.
E ceva normal si nu ai ce sa faci... Poate doar draperii inchise la culoare si bine trase sa nu intre lumina.
Ochiul nostru se adapteaza mai rapid de la intuneric la lumina si mai greu invers.Cam in 10 minute incepi sa vezi mai clar in intuneric.
eu asta am inteles din intrebarea ta.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Esti bun de lunetist, aceeasi problema o am si eu, e o calitate rara, deci nu te vaita! In 1986, am avut oferta in armata de a deveni lunetist, am avut noroc, aveam pe cineva sus de tot si am scapat, altfel acum eram killer guvernamental, trageam ziua sau noaptea la fel de perfect, am sta arestat 4 ore, au crezut ca s spion rus! Norocul meu a fost ca eram sportiv /fotbalist, altfel, o puneam grav de tot!

| Av3nTuRi3r a răspuns:

Acest lucru se datoreaza faptului ca pupilele tale sunt mari cand esti intr-un mediu luminos. Tu cand stingi lumina pupila ta ramane mare 15-20 de minute. Cand pupila ta devine mica dupa acest interval de timp percepe mai usor lumina si te ajuta pe tine sa vezi mai bine in intuneric. Ai putea sa te obisnuiesti cu trecerile de la lumina la intuneric treptate, de exemplu mai intai stingi becul dar te uiti la tevelizor 5 minute, dupa care stingi televizorul si o sa iti ia maxim 5 minute sa te acomodezi.

Funda?