| Basketball1234 a întrebat:

am si eu o problema.
Am 16 ani si trebuie sa impart camera cu fratele meu de 18 ani si cu mama mea, iar tatal meu doarme in sufragerie, pe canapea. Cum as putea sa ii fac pe parinti sa inteleaga ca trebuie sa ne mutam? E clar ca nu ne ajunge spatiul si vreau si eu intimitatea mea, sa am dulapul meu si nu mai trebuieasca sa merg sa vorbesc la telefon cu colegii sau prietenii in baie. Este foarte incomod sa dorm pe un pat canapea si nici nu pot sa imi chem colegii sa facem un proiect pentru ca mama trebuie sa doarma in camera si tata in sufragerie (nu au amandoi loc in sufragerie). M-am rugat de multe ori de parinti iar mama mereu spune: "intreaba-l pe taicatu" si cand ma duc sa il intreb pe el imi spune: "altii o duc mai rau decat noi" sau "crezi ca e asa de usor sa te muti?". Am avea posibilitate financiara daca am trage putin, dar parintii nu au vointa. Scuzati-ma ca am scris asa mult, dar chiar voiam sa dau afara tot ce am pe suflet despre chestia asta cu mutatul, din moment ce prietenii ar rade de mine daca le-as cere un asemenea sfat.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu nu cred ca parintii tai nu au realizat inca faptul ca apartamentul asta vi-a ramas mic. Cu siguranta si-au facut calcule si au ajuns la concluzia ca nu va permiteti mai mult. Vezi cat ar fi diferenta intre acesta si un altul cu 3 camere si propune-le un credit (sau o crestere de chirie, dupa caz), la care si tu si fratele tau va oferiti sa puneti osul, de exemplu prin renuntarea la cadourile de pasti/craciun/zi de nastere, prin renuntarea la pretentii privind telefon, haine etc.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cum nu are loc in sufragerie mama sa doarma cu tatal vostru?
Poate nu sunt suficienti bani pentru o casa mai mare.
Ti-ai pus intrebarea asta?
Te-ai documentat sa vezi cat costa o casa/apartament?
Dispune parintii de o suma asa mare?
Poate mai fac economii si poate se va rezolva problema.
Momentan, e bine ca nu te ploua.
Nu iti fa griji pentru prieteni.
NU POTI FACE TOTUL DOAR DE DRAGUL AMICILOR...
O zi buna happy

| Adry05 a răspuns:

Poate chiar le e greu din punct de vedere material, o locuinta mai mare este in primul rand mai scumpa ca pret iar apoi ca intretinere. Stiu ca e deranjant pentru tine, dar crezi ca ei nu si-ar dori mai mult spatiu daca ar avea posibilitatea? Incercati eventual sa valorificati mai bine spatiul, eventual cu un pat suprapus si inca unul langa pentru mama ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind poate ca părintii au dreptate in sensul ca altii o duc mai rau, bucura te ca ai ce minca ca ai unde sta, vremurile sunt grele, nu este usor sa te muti, casele sau apartamentele sau scumpit, poate că ai tai nu au bani sa cumpere, altii stau in chirie intr o garsonieră, si o duc mult mai greu decit tine, sunt adulti cu copii, deci gindeste te ca tu o duci bine, momentan nu esti major/ă sa faci cum vrei, daca situatia de acasa nu i ti convine, muta te cu chirie, daca ai bani, tu zici ca parintii tai ar avea situatie materială daca am trage putin, deci este clar ca ei nu au situatie financiară bună, de aceea si stati asa cum stati toti intr-un apartament, ca daca ar fi bani, ai avea camera ta si nu ai m ai comenta. Ce vârstă ai? Esti fată sau băiat?

| SorinelF86 a răspuns:

E frustrant sa nu ai conditiile pe care le au prietenii tai, sa nu-i poti chema la tine ca nu ai unde. totul depinde de situatia financiara a familiei (venituri, cheltuieli, daca aveti deja credit in banca, daca apartamentul in care stati e inchiriat sau e proprietatea parintilor). teoretic si cu vointa se poate, depinzand de cele scrise in paranteza mai sus dar depinde totul de ai tai si de posibilitatile lor de acomodare

| Caracudã_Adelin_1994 a răspuns:

Roaga.te la Dumnezeu ...si spune-i tot ce ai pe suflet. poveste cu el si spune-i despre problema ta.el va interveni la momentul potrivit.nu te dezcuraja. ☺