Întrebare recomandată | DanielaNicola a întrebat:

Hey TPU!
Cum pot scoate petele maro de pe peretii si fundul piscinei?
Petele sunt organice si sunt produse de alge si frunze.
Pot omite clorul?
Familia mea nu este de acord cu clorul in piscina si asta ma cam incurca.
Si nu vreau sa golesc apa din piscina deoarece abia am pus-o si piscina este destul de mare
Pot folosi vitamina C pulbere?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. elimini apa i totalitate,
2. speli algele si frunzele
3. pui apa curata in care versi sare grunjoasa, daca familia nu accepta clorul
4. pescuiesti zilnic funzele, ca sa nu se descompuna si sa se depuna din nou pe fundul piscinei

In ce priveste vitamina C, daca ai destula, pune-o in cada, cand faci baie, nu o irosi in piscina, ca nu face nic o diferenta si nici nu-ti metine apa la standardele igienice.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca nu pui clor, adu o masina ceva tractor si sparge piscina, asa rezolvi problemalaughing
Cand ai piscina ar trebuie sa ai si cunostinte cum trebuie ingrijita, iar clorul este cheia, nu exista piscine fara clor. Daca cineva tia impuiat capul cu cine stie ce balarii, fiecare cu cel doare.
Zilnic sau la 2 zile trebuie sa faci test la apa din piscina, iar clor se pune tot timpul, asta asa ca idee.
Eu nu am vazut piscina fara clor. Golesti apa degeaba, dupa cateva zile vei intimpina exact aceleasi probleme.
Vrei sa pui vitamina C sa ce anume?laughing sa hranesti acele alge, e bun pune si vitamine, incearca cu de toate laughing

| fierdecalcat a răspuns:

Pai daca nu folosesti clor piscina ta o sa fie murdara mereu indiferent de cat de mult o cureti deoarece clorul lasa apa curata

| DanielaNicola explică (pentru fierdecalcat):

Atunci, cum mi-aș putea convinge familia să punem clor in piscina?