| UserName450 a întrebat:

De ce imi trozneste mobila noaptea cand dorm? Este de la diferenta de temperatura din casa? Pe mine nu ma sperie, dar aud troznituri la televizorul meu de 80 cm si masa. Chiar e de la diferenta de temperatura?

3 răspunsuri:
| Ionute2018 a răspuns:

Pai lemnul se aseaza, se dilata/contracta in functie de temperatura camerei, de ex, daca ai aerisit camera inainte de culcare, a intrat aer rece de afara si face mobila sa se contracte. Apoi inchizi geamul si te bagi in pat, camera se incalzeste treptat asa ca mobila incepe sa revina la normal, de unde si sunetele. Cand e sotul acasa, ne fiind singur probabil ca nu bagi de seama.

| OberynMartell a răspuns:

Salut. Dacă nu ai fantomelaughing)) mobila trosnește de la temperatura și umiditate. Și e normal deoarece lemnul "lucrează" incontinuu contractanduse

| Sorin_Dumitru_1968 a răspuns:

De obicei da! La TV si la mine la fel...Chiar pe led fiind se dilata putin cand se incalzeste (putin). Dupa ce l-ai inchis se contracta