| anonim_4396 a întrebat:

In Iunie a fost o spargere la noi pe strada, soțul unei vecine este pompier și a fost la servici de noapte, ea a rămas acasă cu cei 2 copii. A spus ca au fost niște hoți care au încercat sa sară gardul, dar câinele l-a muscat pe unul din hoți. Mi-a spus ca era ora 22.00 seara, a auzit din casa ca unul din hoți a strigat "Nu întrați acolo ca au câine". A vrut sa se uite pe geam dar l-a văzut pe unul din hoți care se plimba pe strada (era complice), ca avea o bâtă. Mie de atunci îmi este o frica, precizez ca am 12 ani. Mi-e frica ca o data poate întra și la mine în curte (noi ne=am cumpărat o casa și ne=o renovam, dar nu avem încă gard). Hoții pot veni și ziua? Am și un câine Doberman dar din moment ce nu avem gard, pot întra super ușor în curte atunci când părinții nu sunt acasă. Ce pot face? Mi-e cam frica. Mulțumesc, va rog fără comentarii răutăcioase!

Răspuns Câştigător
| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Eu îți propun sa te pui pe genunchi și sa te rogi lui Dumnezeu ca sa îți alunge frica din inimă și sa îți protejeze casa și familia ta
Numai El poate să facă asta pentru ca e Atotputernic
Citește Biblia și o sa te întărească ( noul testament )
Eu am citit-o aproape toată și mi-a schimbat viața cât și modul de gândire
Dumnezeu vrea sa îl cauți și El îți promite ca va fi cu tine
Isaia 41:10 "Nu te teme caci Eu sunt cu tine"
Cât și in noul testament Domnul Isus le spunea ucenicilor sa nu se teamă destul de des

| shamankulthau69 a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Nu băga prostii în capul copiilor, mai ales bazaconii despre entitatea în care crezi tu.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru shamankulthau69):

Există filmări care au fost demonstrate a fi reale precum fantome și alte fenomene
Pe alea cum le explici?
Apariția omului cum o explici?
Din maimuțe ne tragem?
Alea de unde au apărut?
Te-ai prea obișnuit prietene cu lumea
Eu zic sa citești Biblia și atunci Dumnezeu o sa îți deschidă ochii dacă o sa îl cauți cu adevărat
" Cea ce seamănă omul acea va secera"

| GMMihai1996 a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Daca ai fost indoctrinat de mic cu o cultura asta nu inseamna ca este si adevarata. Nu ai ales unde sa te nasti, cred in Isus in linii mari dar nu cred ca este adevarul absolut. Daca de exemplu te nasteai in Asia, erai Budist si credeai in aceea religie din cauza ca traiai acolo de mic, si credeai ca Isus e o mare prostie si erai doar pe povestea Buda, eu zic sa mai faci tu niste research-uri personale in dezvoltarea ta spirituala, si nu mai te inchide in "Biblie", iti distrugi toate limitele. Succes.

| shamankulthau69 a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Doar pentru ca există fantome (adică spirite) nu înseamnă că trebuie să te bazezi pe al tău Dumnezeu ca fiind răspunsul. Nu are nici o legătură nici o entitate în care ai tu credința cu spiritele care sunt blocate în această lume.

Apariția omului? Adică decât să crezi știința că ai evoluat din maimuțe, care și în ziua de astăzi poți observa că maimuțele au tendințe umane, preferi să crezi că Adam și Eva, care nu aveau voie să "creeze" oameni (și nu mai zic de "mușcatul mărului" ca metaforă a știi tu ce).

Nu sunt "obișnuit" cu lumea, dar nu e vorba despre mine acum, "tovarășe". Este vorba că trăim într-o lume în care putem să alegem să facem orice, pentru că este o lume liberă. Doar pentru că tu ai fost obligat să intri în acest spațiu cu religia, nu înseamnă că trebuie să împingi și pe alții să urmeze calea ta. Religia este ca să te găsești pe tine, nu să îți oferi speranțe false sau să îți pui bazele într-un "ego" doar ca să îți fie inima mai bună sau să justifici lucruri care nu pot fi explicate științific în "Așa a vrut Dumnezeu." Este extraordinar de patetic, mai ales când arăți la toată lumea cât te duce.

Hai să îți adresez o întrebare. Răul în lume există. Poate Dumnezeu să îl oprească? Dacă nu, înseamnă că nu este Atot-puternic, cum îl preaslăviți voi să fie. Dacă poate, altă întrebare - Știe Dumnezeu tot despre rău? Dacă nu, înseamnă că nu este Atot-știutor. Dacă da, vrea Dumnezeu să oprească răul? Dacă nu, înseamna că Dumnezeu nu este bun / iubitor. Dacă da, de ce există rău în lume?
Mai am continuare, dar nu cred că o să citești, din experiența mea cu voi, prea-creștinii."

"Nu poate să existe un Dumnezeu, pentru că dacă era unul, nu pot să cred că eu nu eram El." - Friedrich Nietzsche

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai ciine... Si te temi. Nu e normal. Nu ai vazut ce au pățit din cauza unui cîine? Un ciine face mai mult chiar decat un om, si mult mai mult decat un gard. In armata, la graniceri fiind si avînd cîine, am fost instruit ca un om poate asigura paza noaptea pe 500 m distanta de unde e, iar un cîine pe un km. Avînd cîine, stiam ca pot sta linistit, el ma anunta din timp, orice are fi fost.
Cit ai acel doberman, hotii se vor teme de el, nu tu trebuie sa te temi de ei.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru cristi202):

Da, știu. Dar pot veni cu un cuțit și îl poate băga în câine. Mulțumesc pentru sfat.

| cristi202 a răspuns (pentru Saraaa2345):

Depinde de ciine. Daca nu e in stare sa apere casa, ia unul care sa fie in stare.
Eu am o piticanie, atasat mult de mine, care mușcă pe oricine intra, nu se joacă, e foarte rau. Cind vine cineva, trebuie sa am grija sa il leg foarte bine ca sa nu muste. Dar chiar si asa, nasa mea de nunta si cumnatul meu, nu au scapat, ea mușcata, el luat de pantaloni. Poate tocmai ca e mic induce in eroare, zici ca nu are ce sa iti faca, dar de te apropii de el, te inhata urit de tot. Nu cred ca ar apuca cineva sa bage un cutit in el.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru cristi202):

De rea este rea cățelusa. Este un Doberman de 3 ani jumate, doar ca eu m-am gândit la posibilitatea cu cuțitul. Multumesc de sfat.

| cristi202 a răspuns (pentru Saraaa2345):

Păi atunci stai linistită. Cîinii au reacții mult mai rapide ca noi, si daca al tau e suficient de rau încît să nu lase sa se apropie nimeni de el, nimeni nu poate baga un cutit in el. Poate doar daca ciinele e prietenos si lasa sa se apropie, insa si la cei prietenoși, necunoscuții, cînd intra pe teritoriul lor, sunt ținuți la respect.

| KR0NSTADT a răspuns:

Spune-i lui tac-tu să facă gardul ăla mai repede, că nu sunteți țigani cu cortul.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Dacă nu poți sa dai un răspuns bun, numai dă. Tata lucrează de 3 ani la casa, au fost 2 camere și tata a făcut încă una în plus. Mai avem și în curte. Poarta o face în vară, pentru ca lui ii plac lucrurile făcute bine. Nu face o poarta de 2 lei. Mai bine haide și ajuta l.