| anonimbuc21 a întrebat:

Îmi puteți recomanda un pistol cu impact pe curent cu baterie sau cablu?
Pt hobby acasă
Sa desfac șuruburi de la brațe, telescoape
Chestii de genu si să fie cat de cat puternica.
Găsesc până în 600 lei?
Ce putere să aibă?
Și e mai ok baterie sau fir?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu am unul de asta, foarte bun de hobby si util in portbagaj.

https://www.emag.ro/......D85YT7BBM/

| relian a răspuns:

Desfaci suruburi la masina banui da? Deci daca ai un atoturism, deci nu camioane sau tractoare, ai acolo suruburi, piulite care trebuie strinse undeva pana la 210-240 Nm.
Dar nu vei stringe cu impactul ala, cu ala doara desfaci, eventual string nitel, apoi trebuie sa folosesti scula Torque Ranch, sau cheie manometrica cum se mai numeste.

Sa desfaci un surub sau piulita de la roata de exemplu, alea is strinse undeva la 100 NM, sau mai stiu eu piulite de la bratele alea de la roti, alea is strinse 100-175 Nm. ploanmetara de exemplu e strinsa 210 Nm la care se mai adauga inca un 90 grage toprque.

Ca idee sa desfaci astea ai nevoie de op scula de putere medie, dar profesionala, nu pistol cu apa.
Asa ca scula buna, Dewalt si Milwaukee ar fi cele mai bune la asa ceva.
Vezi si tu care e mai ieftin, eu am un Dewalt DCF891, scula asta e cea mai buna scula de putere medie ce gasesti pe piata la ora asta.

Dupa vine Milwaukee, nu mai stiu ce model, pot sa caut sa vad, dar asta numa daca vrei sa stii.

Acum cit costa, eu pot sa iti spun cit am dat eu pe Dewalt asta, am dat undeva la 140$ nou, dar nu l-am luat de la magazin, l-am luat de la unia care vind, mai exavct de pe marketplace fb.Nou la magazin costa 260$.
Tu spui ai 600 lei asta inseamna undeva la max 150 $ poti lua si cu banii aia ceva bun, dar nu sa desfaci ce am spus mai sus.

Ai putea sa gasesti cu cablu, nu ma uitai la alea ce preturi au.
Ca idee asta al meu are 600-800 ft/lb, am folosit deja la masina, am desfacut ce am spus mai sus.Este f bun.
Daca iei unu sa zic de 300ft/lb nu cred ca poate desface suruburi sau piulite chiar des strinse la 200 Nm nu stiu de poate desface pe alea de 100 sa vorbim de 200 nm,

Ce mai poti face, desfaci cu bara manual, deci tubulara cu bara lunga, apoi folosesti un impact de asta mai micut.

Mai ok ar fi baterie, dar trebuie sa ai cel putin vreo 2 baterii cit mai mari daca se poate.
Ori poti lua ceva f ieftin puternic si bun pe aer, dar in cazul ala ai nevoie de compresor puternic.

Cele pe baterie is bune ca te duci oriunde cu el, te invirti, te rasucesti, n-are clabu, n-are furtun, te duci in cimp ala functioneaza, te duci unde nai curent electric sau compresor, ala pe baterie merge.
EU inainte sa cumpar, am vizionat mai multe video de pe yutube, apoi am, decis ce sa cumpar.
Dar trebuie sa te gindesti bine inainte, vrei sa desfaca orice surub, fara sa desfaci tu cu mina, sau desfaci si apoi cu ala scoti mai rapid.

Este un Dewalt si alte brabnduri desfac si suruburi de camioane, vorbesc tot asa cu baterie.

Eu am luat Dewalt pentru ca am topate sculele astea cu baterie dewalt, asa ca nu am mai cumparat si baterie, si incarcator, sa nu am nu stiu cate branduri.
La curent electric sau aer, ios alte branduri mai bune, cauta pe Youtube, vezi si tu ce spun cei care au, cei care compara etc.

Daca doresti sa desfaci suruburi ce spui, acolo nu mai poti vorbi de hobby laughing ala trebuie sa desfaca, daca nu desface nu-i bun, nu iti faci treaba cu el.

| UserRo10 a răspuns:

Orice pistol hobby nu o sa desfaca in veci articulatii si suruburi la masina. Ia un Milwake si scapi de stres

| regis a răspuns (pentru UserRo10):

Mai bine schimbi masina, s-ar putea sa iesi mai ieftin... Clar peste un compresor si un pistol profesional cu aer comprimat.
Crede-ma ca am desfacut suspensii si directii la masinile mele cu cel mannesman si imi schimb rotile de iarna fara probleme, de doua ori pe an. Nu prea exista sa nu desfacă, eu chiar l-am rupt o data, dar s-a reparat in garantie.