| infinity79 a întrebat:

Imi renovez apartamentul cu o echipa de mesteri care se ocupa si sa imi aduca materialele necesare. Insumand toate facturile am observat ca am platit deja 46 de saci de adeziv CM11 pentru 80 mp de faianta si gresie de interior (la balcoane au mai folosit inca 3 saci de cm 17). As dori sa stiu cam care este consumul real considerand ca ai peretii din bai foarte strambi - cum insista ei ca au fost. Multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pai ai gresit la inceput, cand ai negociat. Sunt doua variante:
- sa lucreze cu materialele procurate de tine, dar atunci esti nevoit sa fii disponibil pe toata durata lucrarii, sa tot cari pe materiale si in acelasi timp sa te asiguri ca ele nu ajung pe la vecini, dupa cum e obiceiul unora;
- sa aduca mesterii toate materialele, dar atunci sa te intelegi de la bun inceput asupra materialelor utilizate, a pretului si a calitatii lucrarii, urmand ca singura grija sa fie receptia finala.
Eu mi-am construit casa din temelie pana la cheie, optand pe varianta a doua si nu regret nici o clipa.

In cazul tau, acum lucrarea fiind finalizata nu pra mai ai cum sa stabilesti consumul efectiv. Chiar daca presupunem ca au folosit intreaga cantitate de adeziv, clar au facut risipa, ceea ce nu s-ar fi intamplat daca plateau ei materialele. Daca peretii au fost strambi, se puteau indrepta in prealabil folosind materiale mai ieftine, acest adeziv nefiind recomandat pentru denivelari mai mari de 1cm. In astfel de conditii 46 de saci trebuiau sa iti ajunga pentru cel putin 200 de mp, iar daca peretii erau retencuiti si peste pardoseli se turna o sapa de nivelare, iti erau suficienti 10 saci pe intreaga suprafata.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate ca ar fi bine sa le ceri socoteala pentru multi dintre saci. Sunt prea multi. Chiar daca peretii au fost f strimbi. In acest caz, trebuiau tencuiti, si ar fi fost mult mai ieftin. Cine stie ce casa isi construieste vreunul din ei cu materialele tale! - stiu cazuri concrete de asemenea "meseriasi" care si-au ridicat astfel propria casa, cu materiale luate de la clietii lor. Pacat ca mai exista si asemenea situatii. Sper sa nu fie si a ta...

| bigdady a răspuns:

Daca sunt mesteri de ce nu au tencuit prima data peretii daca zic
ca au fost foarte strambi
facturi se pot face
poti sa vezi sacii goi folositi

| jrjrjeee a răspuns:

Nu cred chiar 46 saci CM11 si 3 saci CM17 prea mult.

| guardyan79 a răspuns:

Daca ar fi sa facem un calcul in mare nu cred ca ti-ar fi trbuit mai mult de 20 saci dar tinind cont ca si peretii au fost strimbi mai pune 5 dar restul unde i-au bagat? citeste si tu pe sac cat intra la un metru patrat si ai sa te convingi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consumul normat este intre 2 si 4, 5 Kg pe mp in functie de marimea placii, pe un perete DREPT.
Daca aveti peretii denivelati este total gresit sa ' indrepte ' din adeziv deoarece grosimea maxima permisa la CM 11 este de 10 mm.
Concluzia este ca s-a cumparat o cantitate imensa si faianta lipita cu o asa grosime va avea rezistenta scazuta. Banuiesc ca de aditiv nici n-au auzit...
Lucrare proasta cu bani multi. Din pacate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am făcut singur baia. Aproximativ 30 mp. Am folosit 6 saci CM 11. Dar am tencuit eu, drept. Fiind drept au mers 2 saci la 10 mp (80 mp=16 saci). Se poate îndrepta cu CM 11 dar e scump. Trebuia tencuit din nou. Totuşi 46 saci e mult. Bine măcar că au folosit materiale de calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai afara te fura

| Marian_2691 a răspuns:

cere-le socoteala, nu are cum sa intre atatia saci, daca erau peretii strambi trebuiau tencuiti cu multi bat sau ciment si pe urma treaceau la lucraraea urmatoare, opreste-le banii din manopera

| alinsov a răspuns:

La interior puteau folosi cm9 care este mai ieftin, la o grosime a adezivului de 3 cm folosesti cam 1 sac la 1 mp, presupun ca ai fost acolo pe perioada lucrarilor si ai vazut si tu cum statea treaba, si daca erau asa strambi, sapa pe jos si o tencuiala sclivisita pe pereti ti-ar fi facut o mare economie.