| Kilgrave a întrebat:

Imi renovez camera si as avea o intrebare.
Mesterul a aplicat glet de nivelare pe pereti iar m-am uitat cu bolobocul si sunt denivelari.
Cu gletul de finisaj se pot netezi peretii?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Gletul de finisaj va acoperi denivelarile farte mici, nici intr-un caz cele vizibile sub boloboc. De altfel nici prima mana de glet nu are acest rol, daca vrei un perete tras la drreptar, el trebuie retencuit. Tencuirea este singura etapa la care se utilizeaza dreptarul, straturile ulterioare se incarca cu gletiera sau drișca.

| Kilgrave explică (pentru regis):

Mno superb... E bine de stiu si iti multumesc pentru informatie!

| sierra1 a răspuns:

"Cu gletul de finisaj se pot netezi peretii?"

așa cum te-a dezamăgit și regis - cel de care intrebi e de "finisaj" - mi-e că dezamăgesc și eu: așa că doar micile imperfgecțiuni le rezolvi cu ăla.

Arată-i meșterului ce treabă proastă a făcut nu-ți da ochii peste cap dacă iți spune cineva, pe bune, cum stă treabă!

| zilog a răspuns:

Esti perfecționist și asta într-o țără ca și România se numește MANIAC adică Românii o să te privească ca pe un iodiot nebun
asa ca sansele sa te inteleaga mesterul că tu vrei perfectiune fara sa te bată si sa te faca re râs la tot blocul ca te-ai găsit tu acum dupa 60 ani de experienta a lui
in care nici un client nu a vrut impecabilul
si râde de tine in loc sa iti faca ce ii ceri pentru ca ăsta este nivelul tării in care trăiești!
Si tot tu o sa pici de zmitit in toată povestea asta!

| Kilgrave explică:

Da, intr-adevar sunt perfectionist si sincer ma doare undeva de ce crede lumea despre mine.
Problema-i ca m-am plictisit de mesterii care "stiu tot" dar nu stiu sa faca un perete drept