| Dilibache a întrebat:

In afara de conexpanduri cu ce pot prinde piesa in forma de u care tine stalpul pe placa de beton? Placa a fost turnata.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu dibluri (din diverse materiale plastice sau metal), cu șuruburi pentru beton, cuie pentru beton, cu ancora chimica.
Dar prima data trebuie sa ne spui de ce nu ai vrea cu conexpanduri.

| mihai69 a răspuns:

Poți folosi ancore chimice: http://www.hornbach.ro/......duse.html.

| NLS a răspuns:

Nu ai un singur stalp (de lemn), ca sa iti faci griji ca va cadea usor, probabil sunt prinsi intre ei prin grinzi de lemn, etc...

Asa ca e in regula daca la acea cutie U sudezi la partea de jos un bulon de 10-12 mm diametru (lungimea bulonului sa fie grosimea placii minus 1, 5 cm).
Poti suda de bulon cateva aripioare oblice din fier beton de 6 sau 8 (de cca 4-5cm lungime).

Spargi in placa cat sa intre bulonul + aripioarele, apoi folosesti un beton moale, cu mult ciment, si sort mai marunt (~ 1 cm).