| tonyc7 a întrebat:

In cazul in care cresti la apartament un caine de talie mica spre mijlocie (bulldog francez, de exemplu), e absolut necesara scoaterea zilnica a acestuia din bloc pentru a-si face nevoile?
Sau e posibila si amenajarea unui mic spatiu special in apartament, care sa deserveasca acestui scop (nu intotdeauna, ci doar atunci cand fie nu sunt acasa, fie nu am chef sa ies din casa).

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Un câine ca și un copil mic nu i se face dresaj pentru nevoi. Mamiferele, la general, devin încăpățânate, rebele în momentul în care se simt neglijate. Nevoile un animal le face din două motive importante: necesitatea fiziologică și, cel mai important, marcarea teritorială.
De asemenea, un animal neglijat poate deveni apatic, bolnav, dar mai grav, agresiv cu stăpânul.
Un câine treptat, chiar fără dresaj, scos seara, apoi dimineața va învăța și nu va dori noaptea să facă nevoile, decât dacă este bolnav sau are probleme digestive.
În rest, orice animal de companie, trebuie plimbat, trebuie îngrijit. Un animal nu cunoaște scuze.
Vă puteți lua o pasăre de colivie, hamster, acvariu și nu veți avea prea multe bătăi de cap.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai caine trebuie sa ai grija si de cerintele lui. Daca pui asemenea intrebare inseamna ca nu ai veleitati sa cresti un animal.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Din contra, iubesc animalele foarte mult, indeosebi cainii. Singura problema (la care incerc sa gasesc si o solutie) e cu nevoile lor fiziologice, in conditiile in care nu stau la curte. Degeaba scot si plimb eu cainele prin jurul blocului dimineata si seara, daca lui nevoile ii vin pe la pranz sau in puterea noptii, deci e nevoit sa faca tot in apartament. La asta trebuie gasita o solutie, cu facutul nevoilor in apartament, mai ales daca vor fi si momente in care voi lipsi mai mult de acasa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu scoti cainele doar pentru a-si face nevoiele, ci si pentru miscare! pentru tine cat si pentru animal.Indiferent de vreme.
Nu exista,, nu am chef''
Se poate amenaja un loc special (sa zicem undeva in fata baii pe gresie), dar trebuie timp pentru asta!

| Yuoia a răspuns:

Nu doar zilnic, ci de mai multe ori pe zi. Observ ca spui "nu am timp sa ies des cu el". In cazul acesta renunta la caine. Astfel il chinui. In afara de urinare si defecare, are nevoie de miscare si mai ales aer curat.

| Skarr a răspuns:

Da poți. Poți să l dresezi să facă Intr un loc făcut special. Se mai numește și potty training. Sau poți să i pui și niște pad uri care le schimbi după ce l folosește.

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Este necesar sa ieși cu el afara. In primul rând ca o sa sara cu ghearele pe usa și o sa o zgârie toată sau poate ca o sa se simtă trist (un câine ca și el nu prea poate sta mereu in apartament) și in al doilea rând va mirosi îngrozitor la tine in apartament. Și dacă ieși cu el afara e bine și pentru tine ca faci putina mișcare zilnic. Numai bine!

| tonyc7 explică (pentru Alexia1208):

Eu unul de iesit, oricum ies, nu asta e problema. Problema e ca nu am timp sa ies des cu el. Si nici certitudinea ca isi va face el nevoile fix cand il scot eu din casa. Poate ii vin nevoile in timpul noptii, pe la 1-2 noaptea, cand dorm. Sau cand nu sunt acasa. In aceste eventualitati am pus intrebarea.

| Alexia1208 a răspuns (pentru tonyc7):

Atunci da, ii poți amenaja un loc doar ca trebuie curățat des deoarece cantitatea de... e mare.