| AlexDorinel a întrebat:

În legătură cu plitele pe inducție, vasul trebuie așezat perfect pentru a primi căldură, altfel se va încălzi foarte greu?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu neapărat, dar cu cat mai centrat cu atat mai bine. Nu se va incalzi foarte greu, doar mai putin uniform.

| mihai69 a răspuns:

Vasul trebuie să acopere zona marcată pe plită; nu e musai să fie centrat pe aceasta, dar obligatoriu trebuie să o acopere pe toată (evident, dacă are dimensiunea mai mare decât acea zonă; în caz că e mai mic, nu mai contează - doar să fie în interiorul cercului).
Și tot obligatoriu, materialul de pe fundul vasului (cel puțin!) trebuie să fie magnetic (să se lipească un magnet de el), altfel nu va avea loc nicio inducție și rămâne rece.