| francut a întrebat:

Intreb cunoscatorii, nu copiii:
Intre saltelele cu spuma (burete) si cele cu arcuri, care sunt cele mai bune? Care sunt mai rezistente, sa nu se lase dupa 2 ani? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Cele cu arcuri.

26 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E chestie de gusturi. Eu prefer fara arcuri. Despre firme... vrajeli ieftine. Toate sunt din burete, de diferite densități, chiar daca i spune mai frumos "spuma".

| francut explică (pentru regis):

Stiu ca buretele e rebotezat. Voiam sa stiu care sunt mai rezistente. Nu imi place nici ca cele cu arcuri au burete deasupra. Dar, mai suplimentez eu cu ceva mai natural.

| regis a răspuns (pentru francut):

E greu de spus care rezista mai mult. Părinții mei au saltele cu arcuri de +40 de ani, in stare perfecta. Eu am distrus 3 randuri de saltele cu arcuri in câțiva ani. Si când zic distrus, nu ma refer la o usoara denivelare. Acum am o saltea de burete de buget, cu o husa moale, lavabila. Eu unul sunt incantat de ea, in primul rand pentru ca e silentioasa. Nu transpir pe ea, cum se plang altii, nu are urme de mucegai si inca are forma initiala.
Din păcate nu are inca vârsta necesara pentru a confirma durabilitatea, dar după cum s-a comportat pana acum, am speranțe mari.

| francut explică (pentru regis):

E drept ca "nici arcurile nu mai sunt ce au fost" (parafrazand o vorba).
Dar, nu inteleg: de la ce sa faca mucegai? De la transpiratie? Ca am citit si articolul dat de @kopli.

| regis a răspuns (pentru francut):

Nu stiu. Eu nu am avut probleme, desi pe post de somieră am doua placi de pal microporos.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Arcuri independente. La Jysk, foarte bune, au si cu vreo 20 de ani garantie.

| francut explică (pentru GabiDumitrescu):

La Jysk nu au dimensiunea care imi trebuie (nici cu arcuri, nici cu spuma). Am intrebat daca aduc la comanda alta dimensiune. Au spus: nu.

| relian a răspuns:

Cele mai bune saltele sunt cele cu arcuri si cu spuma, burete sau gel cum so mai numi.Asta e tot. Iara cu cat are mai multe arcuri cu atat este mai buna.Nu stiu in RO dar poti cauta pe net siti arata asa exact cum este facuta salteaua inauntru, spune nr de arcuri, ce gel, sau foam are si tot asa.Deci astea sunt saltele adevarate mix-arcuri si foam.Astea ce zic eu au garantie si cate 20 de ani.Eu am una am dat vreo mie de dolari pe ea are garantie nu mai stiu cred ca vreo 15 ani.Nu se lasa,e garantata ani aia, sta asa cum am luat-o de la magazin, te simti bine, dormi bine.
Poti alege mai moale, mai tare sau dura, fiecare cum ii place.

| francut explică (pentru relian):

Pentru o saltea de o mie de dolari, nici intr-o mie de ani nu strang banii.

| minrest a răspuns:

Saltelele bune sunt cele cu arcuri; se recomanda sa le schimbi dupa zece ani, oricum ele tin mult mai mult. Sunt mai bune pentru corp, mai elastice, nu conteaza numai rezistenta; oricum sunt si mult mai rezistente, la cele cu burete observi primele modificari dupa cateva luni.

| HadesSs a răspuns:

Cele dormeo, sunt de calitate superioara au si garantie.

| francut explică (pentru HadesSs):

Dormeo-dormeo, dar cu ce?

| HadesSs a răspuns (pentru francut):

Pai alea nu cred ca sunt cu arcuri majoritea au un fel de burete mai de calitate daca te duci la Dedeman te sfatuie tipul de acolo in functie de nevoile tale.

| darrio2007 a răspuns (pentru HadesSs):

Ăla de care spui iti baga pe gat ce nu se vinde. Marketing.

| HadesSs a răspuns (pentru darrio2007):

Depinde de la magazin la magazin laughing daca nu iti convine poti linistit sa iti iei de ala cu arcuri de cand era bunica fata mare alea intr-adevar sunt confortabile si fara glumalaughing

| francut explică (pentru darrio2007):

Da, se practica asta in orice domeniu.

| francut explică (pentru HadesSs):

Am vazut (au mostre) cum arata interiorul. Exista cu arcuri din sarma. Apoi imbracate cu burete.

| francut explică (pentru HadesSs):

Uita-te la ce mi-a raspuns @kopli.

| Arthiom a răspuns:

Amandoua sunt bune atat timp cat sunt facute cu simt de raspundere. Totusi, mai nou castiga teren cele facute din spuma cu memorie. Arcurile oricat de bine ar fi facute, in timp se lasa, dar saltelele mai noi din spuma cu memorie revin la forma initiala iar, si iar, si iar, o perioada indelungata de timp, mai lunga decat cele cu arc as zice.
Eu am saltele din spuma cu memorie de la dormeo, si una de la casper. De 4 ani nu am probleme cu nici una.

| francut explică (pentru Arthiom):

"mai nou castiga teren" Nu ma intereseaza moda ci calitatea.
Buretele (spuma) nu se lasa? Care "se lasa" abia dupa 40 de ani?

| Arthiom a răspuns (pentru francut):

Cand am spus ca castiga teren, nu m-am referit la moda. Pur si simplu mie mi se par mai bune fata de cum erau la inceput. Chiar foarte bune.
40 de ani? nu am eu atatia ani, de unde sa stiu daca tine o saltea 40 de ani.

| Kogaion a răspuns:

Depinde foarte mult de cine e facuta salteaua. In ziua de azi conteaza foarte mult acest aspect. Nu mai e ca inainte cand cumparai ceva si te tinea toata viata. Azi trebuie sa dai bani grei pentru ceva de calitate. Eu am de la Dormeo. Iti recomand sa mergi la ei in magazin si sa te consulti cu cei de acolo care ti se potriveste. Aici chiar e o chestie personala, fiecare doarme intr-un fel si prefera salteaua intr-un fel, de asta ti-am zis sa mergi acolo sa vezi.

| kopli a răspuns:

"Casca ochii, inchide punga!"
http://deschideochiicasnudeschizipunga.blogspot.ro/......osmar.html
Si eu recomand cu arcuri. Am o canapea (putin folosita) cu spuma. Deja s-a lasat.

| AdinaanidA a răspuns:

Eu am ambele tipuri.
Cele mai bune și comode pentru somn sunt cele ortopedice tip relaxa (cu arcuri). Dar intr-adevăr sunt mai puțin rezistente în timp.
Eu nu mă simt confortabil pe cele cu spumă (buret) pentru că sunt ori prea moi, ori prea tari. Și mă fac să mă răsucesc toată noaptea în pat. Plus că îmi dă senzația de prea cald.
Acum dacă vrei o saltea să te țină 40 de ani... nu știu ce să-ți spun.

| Cristea468 a răspuns:

Cu burete