| IIIshaneIII a întrebat:

Intrebare stupida, daca cumpar o bormasina o pot folosi si ca surubelnita electrica?

Răspuns Câştigător
| KlArt a răspuns:

Da. Însă e nevoie ca bormașina să aibă o sensibilitate mai mare la setarea rotațiilor.

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ca hobby, da. Totusi, e o solutie de compromis si nu chiar cea mai fericita. Un compromis mai bun este o masina de gaurit cu acumulator, cu turatie variabila. Pentru hobby nu merita sa iti iei una de firma.
Daca vrei sa o folosesti la modul profesional, e cu totul altceva. Atunci e bine sa ai unealta dedicata pentru fiecare operatiune.

| cristi202 a răspuns:

Trebuie sa aiba turatie reglabila, nu poti folosi cu surubelnita cu turatie mare, ai distruge bitii (acele "virfuri" care intra in suruburi si pe care le atasezi la mandrina). Deci intrebarea nu e chair atit de stuupida pe cit crezi. De fapt, in constructii, la rigips, asa se lucreaza, ca daca iei fiecare surubel sa il prinzi cu surubelnita, imbatrinesti acolo.

| baru a răspuns:

Da...se poate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu asa folosesc doar ca masina mea de gaurit are si buton de reglarea turatiei si pozitie pentru sens de rotire.

| relian a răspuns:

Ca sa o folosesti si ca si surubelnita, e buna una impact, alea se folosesc pentru orice, mai ales ca si surbulenita. Daca e din ailanta nu prea poti, odata ca e prea grea, apoi poti da surubu peste cap daca scapi degetu pe tragaci.Ma refer e prea grea daca e cu baterie. Poti folosi ca si surublenita macar sa infiletezi pana aproape de capat, apoi sa strangi cu mana. Dara impact este cea mai buna alegere, o poti folosi la mai orice.

| IIIshaneIII explică (pentru relian):

Eu vrau sa o folosesc ca si surubelnita pentru ca am de facut niste reparatii la casa si nu vreau sa le cumpar pe amandoua, bormasina va fi cu fir pentru ca va fi folosita intens si nu vreau sa stau la mila acumulatorului, am un prelungitor de 20m

| relian a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Cu ce zic eu bate masina ta cu cablu, aia cu baterie ai la ea doua sau mai multe baterii, deci lucrezi cu ea toata ziua, sunt masini din astea impact cum e dewalt care rupe, munceste toata ziua fara probleme.Bine nu stiu exact ce ai tu de lucru dara face destule.Nu zic ca are forta celei cu cablu dar astea se folosesc in general impacturile cu baterie la majoritaea joburilor nu doara pentru tine acasa.Alea cablu daca stiu si eu sa dai cine stie ce gaura in beton, sau sa dai gauri f mari in lemne aia da iti trebuie pe cablu.Makita nu-i buna, am vazut cineva pe aici zice ia-ti makita cai f buna.Makita e buna dara nu sa faci ce ai tu nevoie, ma refer makita impact, aia este asa pentru casa mai mult. Unia folosesc si makita dara nu se compara cu dewalt.Zic din experienta si ce vad la majoritatea celo care lucreaza in constructii si nu in RO in america, dara pana la urma tu iei ce doresti, ce crezi tu ca ti se potriveste.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Eu am o masina speciala pentru insurubat, e mica si cand merge, o prefer, dar nu prea merge la holtzsuruburi mai mari de 6 mm, moare pana sa le bage cu totul. Si atunci prefer ciocanul percutor Bosch, care, desi e mult mai mare, si mai trebuie sa ii atasez si o mandrina normala caci e sds mandrina masinii, ma ajuta sa imi fac rapid treaba.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Nu stiu despre ce vorbesti dara dewalt insurubeaza orice surub oricat de mare ar fi el laughing, deci nu vorbesc de alea pentru rigips,, vorbesc de suruburi surub, le si rupe asa forta ce are.Aia ce am zis impact.Surub de 10 til fac praf laughing.Am vazut sunt si la voi astea dewalt impact si tot ce fac aia, chestia este numai sa le folositi.Bine ca trebuie sa le cumperi asta e alta poveste laughing Bosch is pantaloni scurti la scule din astea mici, gen bormasini si ce se mai face.Bosch is buni doara la scule mari, aia da la picamere la masinarii mari.In america nimeni nu are bosh de exemplu impact, sau bormasina micuta cu baterie ori electrica. Dara cand vine vorba de picamere de scule din alea ceti rupe manile alea da, toti folosesc bosch.Ca scule mici numarul 1 e dewalt, apoi makita, restul e apa de ploaie laughing eu iti spun cu ce lucrez zilnic, cu ce lucreaza zilnic firme de constructii, electricieni si orice om, cu dewalt.Mai sunt unia care folosesc Miliwake sau nu mai stiu cum se scrie, insa nimeni nu bate dewalt.Cauta pe Youtube vezi is filme balamuc sau pe google comparatii si trste intre toate astea.Scrii simplua impact dewalt vs makita sau BOSCH si dupa mai vorbim.Dewalt i-a facut pe toti laughing au s cos acum niste baterii mori de 60 de v sau de 40 nu mai stiu parca de 40 insurubezi si suruburi cat mana de groase laughing.Eu am doua dewalt unu normal si alantu brushless adica fara carbuni e mai puternic asta fara.Am trimis sin Ro unu aici poti sa cumperi si cu 60$ sau 80 ala fara perii sau carbuni cum zic oamenii. Vorbesc serios cu dewaltu asta de 20 v ala mic cel mai mic impact daca strangi sau continui sa strangi un surub il rupi pur si simplu.Cum sa folosesti ciocan sa insurubezi ceva laughing In sf aici pentru rigips sunt scule speciale insurubeaza ala de nu-ti vine sa crezi, insa multi folosesc impactu asta de care zic, pentru ca sculele speciale is mai greu de manevrat, asa ca impactu este o scula buna la toate. Daca ai baterie 2-3 din aia de 4 sau 5 ampperi lucri toata ziua nai treaba.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Nu am lucrat inca cu DeWalt, dar cam toate sculele ce le am prin casa sunt Bosch si eu sunt multumit de ele.
Insa cand am lucrat la tv-cablu, Bosch-ul nu facea fata cum facea Hilti. Ai auzit de Hilti? Aia dau garantie pe viata la o masinarie ce e solicitata la maxim zi de zi, caci sunt scule profesionale. Unde Bosch-urile mici nu faceau fata, mergeau cei cu Hilti mici, si faceau treaba rapid. Eu aveam un ciocan rotopercutor pe mina mare, de 2kw, dadeam gaurile in plansee pe scarile blocurilor, nu conta ca erau pietre sau armaturi in beton, trecea ca prin brinza, in doua minute sau chiar mai putin, eram platit la gaura, cum ar veni acum 2 lei, sefii nu stiau ce scule avem, faceam bani frumosi, si lucram 4-5 ore pe zi, mai mult munca de lamurire cu administratorii sa inteleaga ca le aducem 20 de programe tv in casa, ca eram primii, care deschideau frontul de lucru pentru ceilalti.

| xerxes1 a răspuns:

Nu prea.
Nu are cuplul necesar, nu are reglajele pe care le are o masina de insurubat electrica.
Risti sa o faci praf inainte de termen.

| IIIshaneIII explică (pentru xerxes1):

Asta nu ar fi o problema, pentru asta exixta garantia, doar sa functioneze

| xerxes1 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Nu are forta necesara.
O omori inutil.
Cumparati o Makita pe baterie de 18v.
Are doua turatii si 18 reglaje de forta pentru suruburi.
Poti sa si dai gauri cu ea.Am dat gauri in fonta de 20mm cu burghiu de 14 strunjit la 13mm la un capat ca sa intre in mandrina.

Răspuns utilizator avertizat
| IIIshaneIII explică:

Puteti sa imi recomandati, un model care sa il pot folosi fara griji si pentru insurubat, ofer si fundita

| IIIshaneIII explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri