| anonim_4396 a întrebat:

La cabana de la munte, din Mures, am auzit noaptea trecută ca un fel de țipete din pădure, nu cred ca erau de om deci de la un animal, se auzeau surd, dar clar era ceva tare, in disperare, acum am mai auzit iarăși, mai tare, parca e un animal ce ataca alte animale, sunt puțin speriat și in "alerta", ma gândesc sa pun in jurul gardului încă un mic gard, cam de 1 m-1.3 m, de gard electric, ij caz ca animalele ce se apropie de cabana sa poate fi ținute de distanță, ce alte măsuri de precauție as mai putea lua? Zona e frecventata de ursi, lupi etc... Din câte stiu nu pot împușca Urșii/Lupii dacă se apropie, ma gândesc sa pun și niște lapi solare mai puternice prin apropierea cabanei in Pădure, ce altceva as mai putea pune?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Ți-o închiriez eu pe soacră-mea.
E mai rea decât dracu'.
Ursu', lupu' vor fugi în alte păduri.
Problema e că greu vei scăpa de ea. În 2017 s-a mutat la noi pentru 2 luni și nu a mai plecat.
Ce zici? Te bagi?
Fac cinste!
P. S.
Să știi că gătește bine.
Aștept mesajul tău.
laughing

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt generatoare de ultrasunete care țin la distanță câinii dar nu știu dacă funcționează în mod continuu și sunt direcționale.

Răspuns utilizator avertizat
| Amely21 a răspuns:

Da..gaseste ceva alarmă, sau ceva..sau pune un gard
Cu altceva nu stiu cun sa te ajute