| Laurentiuionel a întrebat:

La ce distanță se plantează puieții de prun in grădina?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

4 metri intre rânduri, 4 metri între pomii de pe același rand. Daca te interesează mai mult umbra decât producția, poți reduce puțin distanța.

| relian a răspuns:

4X4 sau 5x4 metri.ar fi mai bine 5x4 metri, adica 5 metri intre randuri si 4 mentri intre pomi pe rand.Dar depinde si de pomi ce fel de pomi doresti sa plantezi, ma refer ca vigoare, adica ca marime.
Asta ce am zis e dupa carte, acum daca vrei sa fii tu lamurit asa vizual, cauta un prun care este mare, oricum sa aiba acolo vreo 10 ani si masoarai coaroana in diametru, apoi stii cam la ce distanta trebuie sa plantezi. Daca coroana are stiu si eu 4-5 m in diametru trebuie sa ai 4-5 m intre pomi.
Ce inseamna vigoare? Pomii astia altoiti pot fi altoiti pe diferiti portaltoi, care va imprima pomului, adica patii de sus, adica altoiului o anumita crestere.Deci avem pomi clasici, altoiti pe protaltooi salbateci, astia duc pomu sus si destul de mare ca coroana. Apoi ai pomi de vigoare mijlocie si de vigoare mica.In general ce gasesti tu la magzine sunt pomi de vigiare mica si mijlocie, mai mult mijlocie, deci 5x4 m este foarte ok.
Nu te uita ca atunci cand il plantezi este un bat, o sa spui pfff pai la 5 m un bat de altullaughing gandeste cand pomu ala va fi mare, cum va fi dupa 5 ani, dupa 10 ani.

| JackR a răspuns:

La cel putin 5 metri de gard, ca sa nu-ti fure vecinii prunele, cand se coc!

| Navirgeac_Cristina_1980 a răspuns:

2 metri