| Jardelin a întrebat:

La ce înălțime se montează pe perete întrerupătoarele pentru lumina?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In general la 150-160 cm masurat de la podeaua locuintei.

| mihai69 a răspuns:

Depinde - nu e o regulă strictă; dacă ai copii, e bine să le pui mai jos, chiar la 120 cm de la podea. Poți să le pui și ceva mai sus - cam maximum 150 cm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le-am pus la 95 cm, asa am vazut pe afara iar prizele la 20 cm.
Casetele de derivatie la 30 cm nu la 230 ca la noi.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Si eu tot la vreun metru de podea am văzut ca sunt puse dincolo, dar nu știam exact înălțimea si de aceea am întrebat. Un var de-al meu si le-a pus la 80 cm! Si după ce m-am dus de citeva ori pe la el m-am obișnuit si nu mi se mai păreau joase. Erau chiar ok! Cred ca un 90 ar fi ideal.

| LuciWv a răspuns:

2 Metri.

| DrTerrible a răspuns:

150 cm de la podea!