| Daniel26 a întrebat:

La cine trebuie apelat daca vreau sa montez in baie un ventilator? La un electrician sau la un instalator? Multumesc.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E treaba de electrician, dar posibil sa refuze să facă el si gaura. Caz in care e recomandat sa cauți pe cineva care are carota, o sa eviți mizeria si deranjul.

Bula
| Bula a răspuns:

E bine sa apelezi la un electrician autorizat!
Multi stiu sa lege doua fire, dar putini stiu cum sa evite o electrocutare, vauzata de improvizatii.

| Daniel26 explică (pentru Bula):

Perfect adevarat! Merci!

| sierra1 a răspuns:

Un electrician dar poți și singur dacă ai firele trase la nișă

| JusTPauL a răspuns:

Normal un electrician. Nu e mare lucru chiar și tu poți sa'l montezi.
Îl poți alimenta de la întrerupătorul care aprinde și lumina în plafon.
Sau dacă vrei sa meargă continuu poți sa tragi alimentare de la cea mai apropiata priză.

| Daniel26 explică (pentru JusTPauL):

Cum e mai bine, sa mearga cpntonuu sau doarcand e pornit de la un intrerupator. N-am mai avut si nu prea stiu ce-i cu ele.

| Bula a răspuns (pentru Daniel26):

Cel mai bine este sa porneasca la STINGEREA becului si sa se opreasce dupa 3-15 minute (temporizare post-alimentare, se rezolva cu un releu de timp), pana ce se aeriseste incaperea.
Astfel nu va fi rece aerul cand vei face baie, dar se va aerisi imediat ce ai iesit din incapere si ai stins lumina.

| JusTPauL a răspuns (pentru Daniel26):

Depinde de ce ai tu nevoie. Dacă ai multa umiditate în bai ar fi bine sa-ti meargă continuu. Iar dacă vrei doar sa scoată aburii care se aduna când faci baie e de ajuns sa'l legi la întrerupător.

| Daniel26 explică (pentru Bula):

Buna sugestia!
Banuiesc ca cele mai sofisticate au functia aceasta de setare cat sa ventileze dupa stingerea becului, nu? Mi-ai putea recomanda unulsa il am ca referinta? Merci!

| Bula a răspuns (pentru Daniel26):

Nu e treaba sofisticata pentru un electrician. happy
E nevoie doar sa extinda circuitul cu inca un releu de timp.

| StefanStefan3000 a răspuns:

Electrician..acum depinde ca nu stiu care e situatia. daca ventilatorului ii trebuie peste 220v trebuia sa vina sa iti duc un cablu din doza si sa ii pui priza individuala..eu asa zic