| Subaru1982 a întrebat:

La instalația de incalzire centrala, ce diferență e daca pun un vas expansiune inchis,(presurizat) sau unul deschis? Deoarece am in pod un boiler bivalent (2 doua serpentine) trebuie neaparat sa am vas deschis deasupra nivelului de sus a circuitului? Sau e destul daca imi fac un vas presurizat care sa stea langa cazan, si sa las sus de tot un orificiu de umplere a lichidului, cu un respectiv robinet de aerisire?

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Ai cam raspuns singur. Vasul de expansiune deschis trebuie sa fie mai sus decat cel mai inalt punct al instalatiei. De fapt nu neaparat vasul, ci supraplinul acestuia, care este de preferat sa iasa undeva afara (de obicei se scoate prin tigla, pentru. eventualitatea in care curge). Daca vasul este presurizat, el poate sta oriunde, este indicat insa sa montezi o supapa de suprapresiune, care sa elibereze surplusul de apa in caz de nevoie, tot asa, undeva in exterior.
Robinet de aerisire e bine sa ai pe fiecare calorifer, la boilerul din pod si in alte puncte inalte ale instalatiei poti pune aerisitoare automate.
Indiferent de vasul ales, pentru umplere e mai indicat sa faci legatura intre instalatia de alimentare cu apa si instalatia de incalzire, astfel incat sa poti umple/presuriza instalatia de incalzire printr-o simpla deschidere a unui robinet.