| Sonia822 a întrebat:

La Mega si in alte marketuri am observat deasupra la fructe si legume o lampa cu lumina bleu albastra, care, chipurile, ar trebui sa distruga germenii, ca sa reziste produsele mai mult pentru ei. Intrebarea e cat de nociva poate deveni pentru fructe si legume, avand in vedere ca e permanent deschisa? Nu le iradiaza, nu le schimba valoarea nutritionala?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E o cvasi-lampă uv, aici ai detalii:

https://elbielectric.ro/......-si-virusi

| relian a răspuns:

Ai auzit de frectie la picior de lemn? Sau apa de ploaie? Ei cam asta ar fi acele lampi laughing alea nu fac absolut nimic,doara aduc bani alora care le fabrica.
Ca sa distrugi bacterii sau ciuperci,ai nevoie de o lampa,un bec cu UV atat de puternic ca daca ai sta doara linga el, deci nu sal privesti, sa fii in acea camera tear arde, tiar provoca arsuri pe tot corpu.
Ai citit acum o stire mai recenta, cum ca oamenii, au dus pe statia spatiala nu stiu ce bacterii la exterior sa vada cat rezista si au rezistat alea 2 ani?
Ei acum ar trebuie sa te intrebi singur ce omoara de fapt acele lampi de care spui tu.laughing interesant nu? dar cu cati is mai multi prosti pe lumea asta cu atat mai bine pentru cei care pot profita de ei.
Hai sa iti mai spun ince ceva, ce am vazut eu.Se vand astfel de lampi care se aseaza in tubulatura aparatelor de aer conditionat si ce crezi ca scrie pe ambalaj?
Omoara si virusuri laughing eu am intrebat cum asa? Pai daca asa spune pe cutie zice vanzatorul.Zic ok dar a vazut cineva vreodata un virus? Ala statea si se uita mirat,nu mai stia ce sa zica.laughing
Eu zic te asigur ca nau vazut virusi mai nimeni,atunci cum stiu cei care fabrica rahaturile astea ca omoara virusi daca,nu pot fi vazuti?

Cum am spus prostia deja umbla de f mult timp pe internet,online, intra in orice casa, in orice telefon. Oamenii nu mai stau sa gandeasca, nu mai au timp decat de barfa si sunt f usor de speriat, speriei cu ceva ce ei nu pot vedea si o sa ramai uimit ce rezultate obtii laughing

| Sonia822 explică (pentru relian):

Dar de lampile UV obligatorii in cabinetele medicale ai auzit? Cine n-are asa ceva, are cabinetul inchis. Se tin 15 min intre pacienti. Si nu de cand cu covidul, ci dintotdeauna. Daca te uiti la ele, ard cristalinul. E si la tv o lampa uv careia ii fac astia reclama, si spun aia on cateva cuvinte (sau cu juma`degura) ca nu se utilizeaza pe om si animale. De ce s-ar folosi pe fructe?

| relian a răspuns (pentru Sonia822):

Am spus eu ceva de alea? Ia mai spune odata, se tin cum? Sa numi spui ca tin aia lampile aprinse cu oameni inauntru. Exact aia ziceam si eu.Pe cand la supermarket is acolo, pui mana pe ele chiar.Hai ca se pare tu confunzi avioanele cu submarinele, nu am timp de stat la povesti