| Frank51 a întrebat:

La o casa din lemn tencuita cu lut pe interior si ciment normal pe exterior, care ar fi cea mai buna solutie de renovare a tencuielii interioare? As pastra tencuiala din lut dar nu stiu cum as putea sa o salvez. Am citit pe net ca pot da o amorsa peste aceasta si apoi sa aplic un glet, este posibil?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vrei un fel de muzeu, sa pastrezi totul original, refaci tencuiala de lut si dai cu var.
Daca vrei o treabă buna, pui rigips si vata, nicidecum rigips cu polistiren. Ocazie cu care poți reface instalatiile electrice si de ce nu încălzirea si instalația sanitara. Evident, costurile sunt mai mari.
Sa dai cu glet peste lut e un compromis destul de forțat. Daca tencuiala de lut nu se desprinde, mai degrabă ai lutea trage un adeziv de polistiren armat cu plasa de fibra, după care glet sau tinci, după gust.

| Frank51 explică (pentru regis):

Se foloseste var de 20 de ani. Eu vreau sa fac peretii drepti, si nu vreau sa dau tot lutul jos, ar fi cam aiurea sa stric zidurile daca nu e complet necesar, plus ca tencuiala normala + celelalte care vin peste sunt foarte costisitoare si de asta as opta ori pentru adeziv+plasa de fibra sau rigips cu vata, dupa cum ai spus tu. Mersi.

| gogu220 a răspuns:

Daca e casa de vacanta e destul sa dai cu var in interior si vei avea miros de curat, dar daca vrei sa stai si iarna gasesti in magazine de bricolaj placi de rigips cu polistiren cu care poti placa si peretii si tavanul, dupa care dai cu lavabila si eventual cu o culoare.
Se poate si cu glet dar nu stiu cat de drept o sa-ti iasa.