| qq30xx a întrebat:

La o pensiune din lemn ce izolatie(foarte buna) recomandati? Scartaie foarte tare podeaua si se aude cum vorbesti dintr-o camera in alta si din laterale si de la un etaj la altul...

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Vată minerală (bazaltică), între pereți.
Dar într-o construcție de lemn e practic imposibil să ai o izolație fonică decentă - lemnul e un bun „conducător" pentru sunet, di n păcate.
O soluție de ajutor ar mai fi punerea de material textil (cergi, carpete etc.) pe pereți, care să mai absoarbă și ele din vibrații.
Dar 100% eficiență nu ai cum să obții.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CalinH a răspuns:

Vezi ca pentru izolatie fonica a aparut ghips carton acustic, rezolva problema:
https://www.dedeman.ro/....../p/5008562