| Sonia822 a întrebat:

La un aer conditionat, la compresor, care e diferenta (sau avantaje/dezavantaje) intre Inverter si DC Rotativ?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cele doua nu se exclud. Cele cu inverter isi regleaza puterea in functie de necesitati, adica merg mai tare cand le pornesti, iar pe masura ce temperatura din incapere se apropie de cea setata isi reduc turatia. Cele fara inverter merg pe principiul pornit/oprit.
Compresorul rotativ este un tip de compresor al carui principiu de funcționare il face mai silentios si mai compact.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Inverter dă si căldură.