| BoneShiver a întrebat:

Legat de dibluri si gauri in zid: Am tot instalat si dezinstalat o bara de tractiuni in casa. Problema e ca, s-au largit foarte tare gaurile si au devenit mai mult "conuri" decat gauri. Ce pot sa fac? Ma gandesc sa pun ciment in gauri si sa dau altele noi? Chiar nu am idei (si nici experienta in asa ceva)

Help?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ca sa nu ai probleme cu diblurile, trebuie sa ai grija ce alegi. Exista dibluri dedicate pentru beton, caramida, BCA, gipscarton. Dei in primul rand trebuie sa folosesti dibluri adecvate, atat ca model cat si ca dimensiune.
Eu nu m-as chinui sa umplu gaurile vechi, ci mai degraba le-as largi la diametrul exterior si as pune dibluri foarte groase.
Ancorele chimice sunt si ele o solutie, dar sunt un pic mai piperate (acum depinde si in cate suruburi se prinde fiecare capat). Si pe acestea le poti fixa in gaurile vechi.

| mihai69 a răspuns:

Da, astuparea lor cu mortar și perforarea unora noi e o idee bună.
De ce nu folosești ancore chimice?!? n-ai treabă cu astea, nici nu au moarte!

| BoneShiver explică (pentru mihai69):

Nici nu stiam de asa ceva... arata foarte bine, cred ca o sa folosesc dupa ce fac gaurile noi!

| alexwahl a răspuns:

Poti sa faci si asa. Dar foloseste dibluri lungi.