| GouDidodino a întrebat:

Locuiesc la bloc, racordat la termoficare publică. Am schimbat de curând caloriferele de fontă cu aluminiu, mai puțin unul. Cel de fontă se încălzește pe toata suprafata de sus pana jos si lungime, iar cele de aluminiu pe toata lungimea, dar pe înălțime până la jumate. Care sa fie explicatia?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu toti instalatorii sunt si meseriasi.
1. Apa trebuie sa intre pe sus, si sa iasa pe jos (obligatoriu in partea opusa intrarii). Preferabil ca intrarea apei in calorifer sa fie facuta nu la capatul apropiat al caloriferului, ci la capatul indepartat.
2. Trebuie facuta "aerisirea". Cand intra apa in calorifer pentru prima data, odata cu aceasta va intra si o cantitate insemnata de aer. Aerul trebuie scos prin invartirea rotitei care se gaseste obligatoriu in partea sus (in partea opusa intrarii apei). Cand rotita va fi invartita, prin gaura ei trebuie sa iasa cel putin o jumatate de litru de apa.
3. Caloriferele noi au au un maner rotativ care poate da caldura la maxim, sau o poate opri de tot. Verifica sa fie deschis.

| GouDidodino explică (pentru anonimg):

1. Apa intra pe sus si iese pe jos in partea opusă
2. Am aerisit in mai multe randuri
3. Dacă te referi la robinet cu termostat, ei bine, am robinet simplu si este deschis la maxim.
Cu toate astea caloriferul se încălzește pe toata lungimea dar de la jumate in jos este rece, chiar rece, nici macar călduț

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Trebuie aerisit, jumătatea rece e aer in loc de apa.

| GouDidodino explică (pentru regis):

Vrei sa spui ca aerul este mai greu decat apa? iar acesta sta jos si apa sus?

| regis a răspuns (pentru GouDidodino):

Ai spus ca se încălzește "pe înălțime pana la jumate". Degeaba faci pe deșteptul, ca tu ești cel care a omis sa precizezi care jumătate.

| GouDidodino explică (pentru regis):

Dacă ai fi belita bine ochii ai fi văzut că undeva am specificat care jumătate.

.
în 1 Decembrie | GouDidodino explică (pentru anonimg):
1. Apa intra pe sus si iese pe jos in partea opusă
2. Am aerisit in mai multe randuri
3. Dacă te referi la robinet cu termostat, ei bine, am robinet simplu si este deschis la maxim.
Cu toate astea caloriferul se încălzește pe toata lungimea dar de la jumate in jos este rece, chiar rece, nici macar călduț

| regis a răspuns (pentru GouDidodino):

Eu am încercat să te ajut raspunzând la intrebare, nu cautand daca ai specificat sau nu pe undeva. Îmi cer scuze ca am îndrăznit. Bafta!

| GouDidodino explică (pentru regis):

Iti accept scuzele. Baftă si tie

| anonimg a răspuns:

Atunci soluția este să chemi un instalator să verifice problema.
Repet: intrarea apei ar fi bine să intre în partea cea mai depărtată și nu cea mai apropiată. În felul acesta apa va circula mai bine.
Ori altă variantă este ca să nu fi fost nou caloriferul și să fie înfundat.
Dar merită să plătești un instalator.

| GouDidodino explică (pentru anonimg):

Sunt noi caloriferele, si au fost umplute pe retur, deci returul nu este infundat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aeriseste caloriferul, poate e prins ceva aer inauntru, avand in vedere ca a fost montat cand nu aveai apa pe tevi fiind incalzire centralizata, si turul si returul au surub de debit, vezi acolo.

| GouDidodino explică (pentru anonim_4396):

Le-am aerisit in mai multe randuri

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Nu sunt experta, dar si eu am aceeasi problema si la mine problema este la retur(teava aia care iese din calorifer pe jos e posibil sa fie infundata... si nu neaparat la tine)

| GouDidodino explică (pentru Ceva_Aura_1988):

Ma gandesc ca daca ar fi înfundata, nu s-ar încălzi nici atat