| anitcolor a întrebat:

M-am mutat in chirie si luna asta la intretinere spunea ca sunt 2 locatari.Cine trebuie sa spuna administratorului cati locatari sunt intr-un apartament, eu chiriasa sau proprietarul? va trebui sa platesc deci pentru 2 persoane, chiar daca sunt doar eu, pana si la recesamant scria ca sunt doar eu in acel apartament

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vorbind despre o asociatie de proprietari si nu de locatari, proprietarul ar trebui sa fie cel care anunta administratorul.
Normal ar fi ca diferenta sa o suporte proprietarul, el fiind cel care a omis sa anunte asociatia despre schimbarea situatiei, insa sunt convins ca puteti ajunge la o intelegere, cu atat mai mult cu cat diferenta de nu poate fi foarte mare. O parte din cheltuieli se platesc pe apartament, o parte pe baza consumului contorizat si doar o mica parte pe numar de persoane (de obicei gazul, iluminatul pe casa scarilor si eventual liftul).
Numarul persoanelor declarate la recensamant nu are absolut nicio legatura.

| mgtow a răspuns:

Proprietarul ar trebui sa spuna ca a inchiriat apartamentul si locuieste doar o persoana, daca trebuie sa platesti pentru 2 persoane cel mai bine ai face sa iesi acum pe usa si te duci la administratorul blocului, vorbesti si lamuresti cu el problemele. Daca face gat suni politia sau cauti alt apartament.

| MG4Life a răspuns:

Mda, proprietarul :p