| anonim_4396 a întrebat:

M-ar interesa ceva informatii referitoare la boilere electrice. De exemplu ce se poate intampla daca montez un boiler sub chiuveta cand el cere sa fie montat deasupra acesteia? are vreo legatura cu circuitul apei nu mai incalzeste cum trebuie sau ce se poate intampla? fiindca exista si boilere care se pot monta sub chiuveta da majoritatea specifica cum ca se monteaza deasupra ei. Care e standardul presiunii la reteaua de apa potabila pana la cati bari poate sa ajunga presiunea maxim si daca poate oscila sa treaca de o anumita presiune in functie de anotimp? Daca boilerul are o capacitate intre 6 si 10 litri si se lasa robinetul de apa calda deschis dupa cat timp incepe sa curga apa rece? si daca reuseste cumva sa incalzeasca apa cu robinetul lasat deschis pentru mai mult timp de ex 5-10 minute?

4 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Exista si boilere contruite pentru montaj sub chiuveta (specific la acestea este ca au racordurile de apa rece - apa calda in partea superioara si un volum cuprins intre 5-30 de litrii).Nu sunt proiectate sa incalzeasca apa cu robinetul de apa calda deschis(pentru aceasta exista incalzitoare instant, care incalzesc apa doar atunci cand este deschis robinetul). Furnizorul nostru de apa potabila livreaza la o presiune de 2.5 - 3 bari, indiferent de anotimp.Respecte

| petre059 a răspuns:

Toate boilerele electrice se monteaza deasupra, motivul, se sparge racordul de la chiuveta poate ca apa sa intre la boiler, face scurtcircuit sau mai rau electrocuteaza pe cine e acolo.standard nu e, e presiunea de retea sau cea a hidroforului, anotimpul nu are treaba cu presiunea si alte prostii ce spui.mai bine cauta pe net date despre boilere electrice, aici te faci de ras cu intrebarile tale, scuze dar asta e adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru petre059):

Intr-adevar cu totii ne facem de ras deoarece nu toti ne-am nascut gata invatati unii au trebuit sa mearga si la scoala ca sa invete cum sa scrie si cum sa citeasca si multe alte lucruri care n-aveau legatura cu boilerele electrice. big grin

| ALLAboutMoney a răspuns:

A)Daca pe schema este specificat ca se monteaza deasupra asa se face deoarece afecteaza presiunea
b)2-3 bari
Am si eu boiler electric apa va fi mereu calduta daca il tii deschis mult timp si fierbinte pentru perioadele mai mici de 5 min.