| zenboss a întrebat:

M ar intersa unde as putea sa gasesc niste caramide de samota de dmensiuni mai mari decat cea obisnuita. adica : 300 mm x 30 mm (pentru focul din soba). Am cautat peste tot nu am gasit specific locuiesc in Bucuresti! Multumesc

2 răspunsuri:
| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Cauta pe la foste fabrici de sticla sau topitorii, au cuptoarele din samota densa si normala, sunt din demolari dar e mai bun decat ce este pe piata acum! S ar putea sa gasesti blocuri mari, le slefuiesti/tau cu flexul si ti iese ceva fara moarte!

| mariusteleorman a răspuns:

Ce dimensiuni mai sunt si astea? De vreo 10 ani construiesc sobe te teracota si nici acum nu stiu unde va trebuie asemenea caramizi...sau aveti soba d.aia de tabla cu plita captusita cu termota? Nu samota.