| Gaby212 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema riscanta si nu stiu ce masuri ar trebui sa iau.
Locuiesc la etajul 1, intr-un apartament cu 2 camere.Blocul este amplasat aproape de centrul orasului.
De curand, iubita mea s-a mutat cu mine. Dupa cateva saptamani mi-a zis ca noaptea aude ca si cum cineva incearca sa bage cheia in usa, apoi o impinge...Cum nu se deschide, renunta si pleaca.La inceput credeam ca are halucinatii, n-o bagam in seama...Ba chiar radeam de ea,ma gandeam ca e imposibil. Apoi, noaptea trecuta am auzit si eu.Ma trezisem sa merg pana la baie si tocmai treceam pe hol cand am auzit cheia in butuc. Eu,care eram sceptic in privinta povestilor iubitei,am ramas paralizat. Tot asa,a incercat clanta si cand a vazut ca nu se deschide, a plecat. Am ramas acolo cu ochii cat cepele vreo 10 minute, ca un dobitoc. Iubita mea era in pragul dormitorului si tot repeta "Ti-am spus eu!" laughing
In bloc nu avem camere de supraveghere, pentru ca vechea instalatie s-a stricat si nimeni de la administratie nu si-a pus problema sa o inlocuiasca.
Ce as putea sa fac? Ma tem pentru siguranta noastra, cine stie ce maniac o fi... Am un zavor destul de gros, asta e singurul lucru care i-a stat in cale individului.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Hoțul ăla e chiar... stângaci, dacă nu cumva greșește apartamentul. Cred că de fiecare dată, probează o altă cheie, că cine știe când norocul va fi de partea lui.
In locul vizorului obișnuit, poți monta un vizor electronic digital cu senzor de miscare.
Dacă nu, poți face tu de pază, intr-o noapte. Stai in intuneric complet, cu vizorul deschis, astfel incat sa observi cand se aprinde lumina pe palier. Și te uiți rapid pe vizor.

Un sfat: noaptea, după ce inchideti ușa, lăsați intotdeauna cheia in yală.
Poți asigura ușa apartamentului cu lanț pentru ușă.
Ca bărbat, nu trebuia sa râmâi paralizat de frică, in locul tău, eu l-aș fi intrebat prin ușa inchisă ce dorește și-l avertizam ca sun la 112, dacă se repetă.

| Gaby212 explică (pentru floresdemayo):

Stiu si eu ca m-am blocat ca boul, doar ca ma gandeam sa nu fie mai multi sau sa nu se enerveze ca ii spun de politie si sa sparga usa.

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Monteaza-ti un lant suplimentar pe usa de intrare si lasa cheia in usa din interior.
Va dura suficient de mult sa deschida usa, timp in care sa-i pregatesti o "supriza" suplimentara cu o tigaie. big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Schimbă usa de la apartamentul tau.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumpara o camera de supraveghere care inlocuieste vizorul clasic al usii, si vezi despre ce este vorba. Poate e doar un vecin betiv, care incurca usile. Eu am avut unul care mi-a si spart usa rolling eyes

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Https://www.emag.ro/search/camera%20vizor?ref=effective_search
Cauta una care se potriveste in usa ta, are IR si functie de inregistrare pe card ori conectare la un calculator, ceva, prin bluetooth/wifi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai mosule ca nu inteleg ceva. Lasam zavorul in pace... ala A DESCUIAT usa sau doar A INCERCAT?

| NLS a răspuns:

Eu as investi într o mini camera video pe care as monta-o deasupra ușii, sau vizavi de ea, cât mai mascata posibil.
Pana una alta, nu uitați sub nici o forma sa încuiați ușa.
Și știu ca am văzut prea multe filme, dar. Ești sigur ca ea e "curata"?

| Gaby212 explică (pentru NLS):

laughing Da, sunt sigur. M-am uitat pe vizor si am vazut lumina aprinsa pe palier, se declansase de la omul ala. Cobora scarile, auzeam pasi grabiti pe casa scarii.
Suntem amandoi religiosi, mai ales ea e o fata cu principii sanatoase, "cu toate tiglele pe casa"- cum s-ar zice.

| NLS a răspuns (pentru Gaby212):

Sa nu fie vreun fost de al ei, sau vreun admirator fanatic.
Sau cineva pus de o fosta de a ta sa va facă rău, sa va sperie, astfel încât sa va certați, sau sa își dorească sa nu mai stea la tine.

| Gaby212 explică (pentru NLS):

Fosta mea e in alt oras, naiba stie cum a reusit ca intr-un an de cand ne-am despartit sa isi gaseasca un iubit nou, sa se mute atat de departe si sa mai ramana si insarcinata laughing In ceea ce o priveste pe actuala, n-a mai avut alt baiat in viata ei.Sunt primul. happy Si ultimul happy

| Goete a răspuns:

Masoara diametrul vizorului ca sa stii ce calibru de arma iti cumperi

| regelesexului69 a răspuns (pentru Goete):

rolling on the floor)))) geniala asta bravo

| Țoglă a răspuns:

Ce atâtea camere video și porcării? Doar înlocuiește butucul și aia e. Treabă de 2 minute și 15 lei.

| Goete a răspuns (pentru Țoglă):

Sa il inlocuiasca cu unul pe care il poate deschide happy? Din moment ce pe asta nu il poate...

| Alfred0703 a răspuns:

Il astepti cu o pusca la usa si cand o deschide il inveti ce inseamna sa fii speriat.

| mili25 a răspuns:

E mai bine decat sa fie fantoma laughing)))
pune-ti o camera deasupra usii big grin

| BUNNYMAN a răspuns:

Schimba apartamentul în cazul în care stau cu chirie, daca apartamentul îți aparține, schimba ușa, montează o camera de luat vederi, asigurate că este lumina pe hol, asta ii mai baga pe fuga când văd că sunt și lumini aprinse in scara blocului, și data viitoare încearcă să îl ameninți, daca vrei sa îți dai seama când vine la ușă la tine!
Leagă 2 căni de tablă și agatale la ușă, așa ai să îți dai seama, și lasă langa ușă o bata, aia sa fie in cazuri de urgenta.
Oricum, hoții se sperie repede.
Dacă ai și lumina, și camera de luat vederi, ei nu se complică să rămână la scara aia de bloc, au șanse să fie prinși.
P.S. poate aveți un vecin care mai bea, și uita care este ușa lui, mi sa mai întâmplat să încerc să deschid alta ușa din neatenție.

| ALEXROMANIA36 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mao ok sa anunti politia decat pe noi?

| Gaby212 explică (pentru ALEXROMANIA36):

Am sunat, au zis ca din moment ce nu am dovezi va trebui sa depun o solicitare direct la sediul lor si ei vor deschide o ancheta, dar asta poate dura foarte mult si nu m-ar ajuta deloc.

| ALEXROMANIA36 a răspuns (pentru Gaby212):

Mda... procedurile ****... imi pare rau. incearca sa lasi telefonul unuia dintre voi sa filmeze usa toata noaptea, cu blit cu tot (cumperi un prelungitor si lasi telefonul la incarcat) si daca il surprinzi, te duci la politie cu filmarea. Iti urez spor!

| Gaby212 explică (pentru ALEXROMANIA36):

Mersi...Dar iti dai seama cat de naspa e senzatia aia.Mereu te gandesti,ce faci daca sparge usa? Astazi mi-am luat un kit de autoaparare: cutit tip pumnal, spray paralizant si altul lacrimogen cu piper. Dorm cu ele sub pat laughing Asta pentru orice eventualitate. In plus, am de clanta usii niste tinichele gasite prin garaj happy Daca se misca un pic, se aude foarte tare si probabil tipul se sperie (iar eu il aud). Am sunat la o firma care se ocupa de grijale din fier forjat pentru ferestre, maine vin si mi le instaleaza. Am discutat cu vecinii de alaturi, i-am rugat si pe ei sa fie atenti o perioada... Ma gandeam chiar si sa iau un caine de talie medie, dresat sa fie un pic mai agresiv, ca sa stau linistit.

| Iordache_Danut_Si_Georgy_1980 a răspuns:

Eu as zice sa strangi bani pentru o camera video si o sa vezi cine este. Poate o fantoma laughing

| biscu3339 a răspuns:

Du-te la politie sau plaseaza tu o camera in fata usi